Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez 6 lat liczba nieutwardzonych ulic spadła o 9%

Przez 6 lat liczba nieutwardzonych ulic spadła o 9%

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 czerwiec 2022 07:14
Utwardzona ulica Siedlecka Utwardzona ulica Siedlecka

W 2015 roku opozycji udało się przeforsować uchwałę, która nie była popierana przez prezydenta Rafała Bruskiego, w sprawie rozpoczęcia wieloletniego programu utwardzania dróg gruntowych. Program zakończyć ma się według założeń w tym roku, a jego łączny koszt oszacowano na 17 mln zł. W praktyce w ostatnich latach został poszerzony o dodatkowe utwardzanie płytami ażurowymi. Wstępne podsumowanie wskazuje, że pozwolił on utwardzić 9% dróg nieutwardzonych.

 

Sprzeciw prezydenta był uzasadniany tym, że są ważniejsze prorozwojowe inwestycje. Z racji uchwalenia w 2015 roku zobowiązania prezydenta do podjęcia działań w tym zakresie, wieloletni program był realizowany.

 

O przedstawienie postępu realizacji programu wnioskował w interpelacji radny Szymon Róg. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że w 2015 roku w Bydgoszczy aż 42% ulic (według długości) było nieutwardzonych, teraz ten odsetek szacuje się na 34%. Było to blisko 175,6 tys. km, aby spaść do 146,7 tys. km. Gdyby nie wliczać dróg ustabilizowanych płytami ażurowymi (traktowanymi jako tymczasowe rozwiązanie), to udało się utwardzić 7% dróg, czyli odsetek nieutwardzonych spadł do 35%.

 

W 2015 roku najgorszą sytuację miały osiedla: Łęgnowo – Wieś, gdzie aż 94% dróg nie było utwardzonych, Smukała, Opławiec, Janowo (81% nieutwardzonych), Piaski (74%), Miedzyń Prądy (70% nieutwardzonych) oraz Czyżkówko i Terenów Nadwiślańskich (po 58% nieutwardzonych). Dzisiaj na tych osiedlach sytuacja wygląda następująco: Łęgnowo – Wieś (65% nieutwardzonych), Smukała, Opławiec, Janowo (70% nieutwardzonych – najgorsza sytuacja), Miedzyń Prądy (53% nieutwardzonych) Piaski (66% nieutwardzonych), Terenów Nadwiślańskich (42% nieutwardzonych) oraz Czyżkówko (37% nieutwardzonych). Procentowo najwięcej dróg utwardzono w Łęgnowie – Wsi - 29%, czyli prawie jedną trzecią. W praktyce osiedla takie jak Terenów Nadwiślańskich, czy Czyżkówko, będące na liście osiedli z największą liczbą nieutwardzonych dróg zostały wyprzedzone przez inne osiedla np.: Glinki – Rupienice czy Tatrzańskie.

 

W 2015 roku najlepszą sytuację miały osiedla: Błonie (5% nieutwardzonych) oraz Wyżyny (6% nieutwardzonych), w ciągu tych 6 lat ten odsetek na Błoniu spadł do 1%, a na Wyżynach do 4%.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu