Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez 6 lat liczba nieutwardzonych ulic spadła o 9%

Przez 6 lat liczba nieutwardzonych ulic spadła o 9%

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 czerwiec 2022 07:14
Utwardzona ulica Siedlecka Utwardzona ulica Siedlecka

W 2015 roku opozycji udało się przeforsować uchwałę, która nie była popierana przez prezydenta Rafała Bruskiego, w sprawie rozpoczęcia wieloletniego programu utwardzania dróg gruntowych. Program zakończyć ma się według założeń w tym roku, a jego łączny koszt oszacowano na 17 mln zł. W praktyce w ostatnich latach został poszerzony o dodatkowe utwardzanie płytami ażurowymi. Wstępne podsumowanie wskazuje, że pozwolił on utwardzić 9% dróg nieutwardzonych.

 

Sprzeciw prezydenta był uzasadniany tym, że są ważniejsze prorozwojowe inwestycje. Z racji uchwalenia w 2015 roku zobowiązania prezydenta do podjęcia działań w tym zakresie, wieloletni program był realizowany.

 

O przedstawienie postępu realizacji programu wnioskował w interpelacji radny Szymon Róg. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że w 2015 roku w Bydgoszczy aż 42% ulic (według długości) było nieutwardzonych, teraz ten odsetek szacuje się na 34%. Było to blisko 175,6 tys. km, aby spaść do 146,7 tys. km. Gdyby nie wliczać dróg ustabilizowanych płytami ażurowymi (traktowanymi jako tymczasowe rozwiązanie), to udało się utwardzić 7% dróg, czyli odsetek nieutwardzonych spadł do 35%.

 

W 2015 roku najgorszą sytuację miały osiedla: Łęgnowo – Wieś, gdzie aż 94% dróg nie było utwardzonych, Smukała, Opławiec, Janowo (81% nieutwardzonych), Piaski (74%), Miedzyń Prądy (70% nieutwardzonych) oraz Czyżkówko i Terenów Nadwiślańskich (po 58% nieutwardzonych). Dzisiaj na tych osiedlach sytuacja wygląda następująco: Łęgnowo – Wieś (65% nieutwardzonych), Smukała, Opławiec, Janowo (70% nieutwardzonych – najgorsza sytuacja), Miedzyń Prądy (53% nieutwardzonych) Piaski (66% nieutwardzonych), Terenów Nadwiślańskich (42% nieutwardzonych) oraz Czyżkówko (37% nieutwardzonych). Procentowo najwięcej dróg utwardzono w Łęgnowie – Wsi - 29%, czyli prawie jedną trzecią. W praktyce osiedla takie jak Terenów Nadwiślańskich, czy Czyżkówko, będące na liście osiedli z największą liczbą nieutwardzonych dróg zostały wyprzedzone przez inne osiedla np.: Glinki – Rupienice czy Tatrzańskie.

 

W 2015 roku najlepszą sytuację miały osiedla: Błonie (5% nieutwardzonych) oraz Wyżyny (6% nieutwardzonych), w ciągu tych 6 lat ten odsetek na Błoniu spadł do 1%, a na Wyżynach do 4%.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu