Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOgłoszono długo oczekiwany przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg

Ogłoszono długo oczekiwany przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 czerwiec 2022 07:21
Wizualizacja Wizualizacja

Opera Nova ogłosiła przetarg na rozbudowę istniejącej infrastruktury o czwarty krąg, w którym ma się znaleźć nowoczesna przestrzeń wystawowo-konferecyjna oraz sala kinowa. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to 7 lipca – na ten dzień planowane jest otwarcie ofert – dowiemy się na jakie koszty musimy się przygotować.

 

Wstępne szacunki mówiły o tym, że budowa tylko IV kręgu (bez części parkingowej) będzie kosztować 84 mln zł, ale zaktualizowane pod koniec 2021 roku kosztorysy mówiły już o 137 mln zł. Otwarcie ofert przetargowych pokaże nam zatem jakie są faktycznie rynkowe stawki na dzisiaj. Przy wyborze ocen cena ma decydować o 60% oceny danej oferty. Wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 28 miesięcy na wykonanie budowy IV kręgu.

 

Do listopada powinny ruszyć prace budowlane

Termin ważności wydanego w 2019 roku pozwolenia budowlanego wygaśnie 5 listopada, co oznacza, że do tego dnia zgodnie z przepisami plac budowy powinien przejąć wykonawca. Jeżeli przetarg pójdzie zgodnie z prawem to nie powinno być problemów, gorzej jeżeli nie będzie chętnych lub zaproponowane stawki znacznie przewyższą budżet, wówczas pod tym względem może się zrobić nerwowo. Trzeba jednak się liczyć z tym , że sytuacja na rynku budowlanym jest obecnie bardzo trudna, nie można też przewidzieć jaka będzie inflacja w kolejnych latach, co stanowi poważne ryzyko przy szacowaniu wartości oferty przez potencjalnego wykonawcę.

 

Model finansowania

Zgodnie z porozumieniem część dotyczącą budowy IV kręgu po połowie sfinansować ma Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz. Oba samorządy w dokumentach budżetowych przewidują finansowanie tego zadania po 42 mln zł, ale wspomniane wcześniej wyliczenia z 2021 roku pokazują, że raczej będą musiały zwiększyć finansowanie, a pytanie jakie się postawi jaka jest granica zwiększenia finansowania.

 

Kwestię budowy parkingu planuje się rozwiązać poprzez partnerstwo publiczno-prywatne, czyli rozważana jest koncepcja, że prywatny podmiot pokryje w dużej części koszt budowy parkingu podziemnego, w zamiana za wieloletnią możliwość czerpania z niego zysków. Pozwoliłoby to zmniejszyć zaangażowanie finansowe samorządów w parking (Miasto Bydgoszcz do parkingu według ostatnich ustaleń ma w ogóle nie dokładać), przez co będą mogły te środki przełożyć bezpośrednio na czwarty krąg. Na dzisiaj jednak prywatnego partnera jeszcze nie wyłoniono, nie mamy zatem w tej kwestii żadnych konkretów.

 

Sala kinowa

W czwartym kręgu Opery Nova pojawić ma się przestrzeń wystawowa, w planach jest też budowa sali kinowej o wysokim komforcie na 205 miejsc.

 

Władze Opery Nova liczą, że budowa czwartego kręgu może zakończyć się w maju 2025 roku. Garaż podziemny ma być dostępny dużo szybciej.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu