Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOgłoszono długo oczekiwany przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg

Ogłoszono długo oczekiwany przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 czerwiec 2022 07:21
Wizualizacja Wizualizacja

Opera Nova ogłosiła przetarg na rozbudowę istniejącej infrastruktury o czwarty krąg, w którym ma się znaleźć nowoczesna przestrzeń wystawowo-konferecyjna oraz sala kinowa. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to 7 lipca – na ten dzień planowane jest otwarcie ofert – dowiemy się na jakie koszty musimy się przygotować.

 

Wstępne szacunki mówiły o tym, że budowa tylko IV kręgu (bez części parkingowej) będzie kosztować 84 mln zł, ale zaktualizowane pod koniec 2021 roku kosztorysy mówiły już o 137 mln zł. Otwarcie ofert przetargowych pokaże nam zatem jakie są faktycznie rynkowe stawki na dzisiaj. Przy wyborze ocen cena ma decydować o 60% oceny danej oferty. Wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 28 miesięcy na wykonanie budowy IV kręgu.

 

Do listopada powinny ruszyć prace budowlane

Termin ważności wydanego w 2019 roku pozwolenia budowlanego wygaśnie 5 listopada, co oznacza, że do tego dnia zgodnie z przepisami plac budowy powinien przejąć wykonawca. Jeżeli przetarg pójdzie zgodnie z prawem to nie powinno być problemów, gorzej jeżeli nie będzie chętnych lub zaproponowane stawki znacznie przewyższą budżet, wówczas pod tym względem może się zrobić nerwowo. Trzeba jednak się liczyć z tym , że sytuacja na rynku budowlanym jest obecnie bardzo trudna, nie można też przewidzieć jaka będzie inflacja w kolejnych latach, co stanowi poważne ryzyko przy szacowaniu wartości oferty przez potencjalnego wykonawcę.

 

Model finansowania

Zgodnie z porozumieniem część dotyczącą budowy IV kręgu po połowie sfinansować ma Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz. Oba samorządy w dokumentach budżetowych przewidują finansowanie tego zadania po 42 mln zł, ale wspomniane wcześniej wyliczenia z 2021 roku pokazują, że raczej będą musiały zwiększyć finansowanie, a pytanie jakie się postawi jaka jest granica zwiększenia finansowania.

 

Kwestię budowy parkingu planuje się rozwiązać poprzez partnerstwo publiczno-prywatne, czyli rozważana jest koncepcja, że prywatny podmiot pokryje w dużej części koszt budowy parkingu podziemnego, w zamiana za wieloletnią możliwość czerpania z niego zysków. Pozwoliłoby to zmniejszyć zaangażowanie finansowe samorządów w parking (Miasto Bydgoszcz do parkingu według ostatnich ustaleń ma w ogóle nie dokładać), przez co będą mogły te środki przełożyć bezpośrednio na czwarty krąg. Na dzisiaj jednak prywatnego partnera jeszcze nie wyłoniono, nie mamy zatem w tej kwestii żadnych konkretów.

 

Sala kinowa

W czwartym kręgu Opery Nova pojawić ma się przestrzeń wystawowa, w planach jest też budowa sali kinowej o wysokim komforcie na 205 miejsc.

 

Władze Opery Nova liczą, że budowa czwartego kręgu może zakończyć się w maju 2025 roku. Garaż podziemny ma być dostępny dużo szybciej.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Europoseł Brejza liderem listy do Parlamentu Europejskiego

  Obradująca w środę Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Listę w kujawsko-pomorskim otworzy jak można było się spodziewać europoseł Krzysztof Brejza. Tutaj nie było niespodzianki, choć jeszcze kilka tygodni temu jego kandydatura nie była taka pewna.

 • Złożono ostatni wniosek o ZRID dla drogi S10. Na pozostałych odcinkach widać opóźnienia

  W ubiegłym tygodniu firma Rubau Polska, która wygrała przetarg na budowę odcinka Toruń Zachód – Toruń Południe (węzeł autostradowy) drogi ekspresowej S10 złożyła do wojewody wniosek o wydanie ZRID. Zezwolenie Realizacji Inwestycji Drogowej to dokument kończący proces przejmowania terenu pod inwestycję, który pozwala rozpocząć fizyczne prace budowlane. Do tej pory dla żadnego z odcinków S10 Bydgoszcz-Toruń nie wydano jeszcze ZRID.

Wiadomości z regionu