Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOgłoszono długo oczekiwany przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg

Ogłoszono długo oczekiwany przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 czerwiec 2022 07:21
Wizualizacja Wizualizacja

Opera Nova ogłosiła przetarg na rozbudowę istniejącej infrastruktury o czwarty krąg, w którym ma się znaleźć nowoczesna przestrzeń wystawowo-konferecyjna oraz sala kinowa. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to 7 lipca – na ten dzień planowane jest otwarcie ofert – dowiemy się na jakie koszty musimy się przygotować.

 

Wstępne szacunki mówiły o tym, że budowa tylko IV kręgu (bez części parkingowej) będzie kosztować 84 mln zł, ale zaktualizowane pod koniec 2021 roku kosztorysy mówiły już o 137 mln zł. Otwarcie ofert przetargowych pokaże nam zatem jakie są faktycznie rynkowe stawki na dzisiaj. Przy wyborze ocen cena ma decydować o 60% oceny danej oferty. Wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 28 miesięcy na wykonanie budowy IV kręgu.

 

Do listopada powinny ruszyć prace budowlane

Termin ważności wydanego w 2019 roku pozwolenia budowlanego wygaśnie 5 listopada, co oznacza, że do tego dnia zgodnie z przepisami plac budowy powinien przejąć wykonawca. Jeżeli przetarg pójdzie zgodnie z prawem to nie powinno być problemów, gorzej jeżeli nie będzie chętnych lub zaproponowane stawki znacznie przewyższą budżet, wówczas pod tym względem może się zrobić nerwowo. Trzeba jednak się liczyć z tym , że sytuacja na rynku budowlanym jest obecnie bardzo trudna, nie można też przewidzieć jaka będzie inflacja w kolejnych latach, co stanowi poważne ryzyko przy szacowaniu wartości oferty przez potencjalnego wykonawcę.

 

Model finansowania

Zgodnie z porozumieniem część dotyczącą budowy IV kręgu po połowie sfinansować ma Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz. Oba samorządy w dokumentach budżetowych przewidują finansowanie tego zadania po 42 mln zł, ale wspomniane wcześniej wyliczenia z 2021 roku pokazują, że raczej będą musiały zwiększyć finansowanie, a pytanie jakie się postawi jaka jest granica zwiększenia finansowania.

 

Kwestię budowy parkingu planuje się rozwiązać poprzez partnerstwo publiczno-prywatne, czyli rozważana jest koncepcja, że prywatny podmiot pokryje w dużej części koszt budowy parkingu podziemnego, w zamiana za wieloletnią możliwość czerpania z niego zysków. Pozwoliłoby to zmniejszyć zaangażowanie finansowe samorządów w parking (Miasto Bydgoszcz do parkingu według ostatnich ustaleń ma w ogóle nie dokładać), przez co będą mogły te środki przełożyć bezpośrednio na czwarty krąg. Na dzisiaj jednak prywatnego partnera jeszcze nie wyłoniono, nie mamy zatem w tej kwestii żadnych konkretów.

 

Sala kinowa

W czwartym kręgu Opery Nova pojawić ma się przestrzeń wystawowa, w planach jest też budowa sali kinowej o wysokim komforcie na 205 miejsc.

 

Władze Opery Nova liczą, że budowa czwartego kręgu może zakończyć się w maju 2025 roku. Garaż podziemny ma być dostępny dużo szybciej.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu