Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKonsultacje jak na razie widmo

Konsultacje jak na razie widmo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 czerwiec 2022 06:54
Konsultacje jak na razie widmo Archiwum

25 maja 2021 roku  zgodnie z zarządzeniem prezydenta rozpoczęły się konsultacje społeczne w ramach projektu ,,Bez lipy!”. Jak na razie jednak informacji o tych konsultacjach poza wspomnianym zarządzeniem szukać trudno, ostatnie informacje na stronie dedykowanej konsultacjom Bydgoskie Konsultacje, są sprzed dobrego roku, tym bardziej nie ma jak się zapoznać z konsultowanym projektem, a co dopiero wyrazić o nim opinie, choć zgodnie z zarządzeniem mieszkańcy mieli mieć możliwość wyrażenia opinii w formie formularza.

 

Z punktu widzenia społecznego są to dość ważne konsultacje, dotyczy bowiem opracowania standardów dotyczących zieleni. Geneza tego tematu sięga właściwie 2020 roku, wówczas społecznicy z Modrzewia skierowali petycję o ustanowienie w Bydgoszczy standardów ochrony zielenie, po drodze było też wystąpienie obywatelskie na sesji Rady Miasta. Była to można powiedzieć reakcja na sytuację, gdy wykonawcy inwestycji, często bezmyślnie niszczyli drzewa czy krzewy, często w sposób nieodwracalny.

 

W ubiegłym roku przy finansowaniu z funduszy norweskich rozpoczęto projekt ,,Bez lipy!”, w ramach którego miał powstać dokument takich standardów, którego respektowania zapisów byliby zobowiązani miejscy inwestorzy. W ramach tego projektu zaproszono mieszkańców do prac  w zespołach, które się spotykają. Jak dowiadujemy się od przedstawiciela Urzędu Miasta, że na takiej bardziej warsztatowej formule opierają się te konsultacje. Pierwotnie miały się zakończyć pod koniec kwietnia, ale z uwagi na trwające aktywne prace postanowiono przedłużyć to do końca września. Wstęnie planuje się na listopad raport z konsultacji.

 

Na dzisiaj nie mamy jednak jednoznacznej deklaracji, czy ten projekt zostanie poddany konsultacjom, a dokładniej projekt ,,Bydgoskich standardów zieleni", już zgodnie z przyjęta procedurą, czyli z wykorzystaniem miejskiej platformy ,,Bydgoskie Konsultacje", od osób zaangażowanych w prace warsztatowe słyszymy, ze jest to w harmonogramie, ale do 30 września coraz mniej czasu, a dodatkowo w lipcu i w sierpniu nie powinno się prowadzić konsultacji powszechnych,  zuwagi na to, że mieszkańcy wtedy wyjeżdżają na wakacje.

 

W rozporządzeniu jest zapis o ankietach dla mieszkańców

Rozporządzenie, w którym prezydent ogłosił te konsultacje zakładało, że mieszkańcy mogą wypełniać kartę konsultacyjną. Taka na stronie Bydgoskie Konsultacje się nie znalazła, stąd też pod względem powszechności są to konsultacje widmo, a ogarniczają się jedynie do prac grup tematycznych, na udział w których nie każdy mieszkaniec ma czas.

 

Urząd Miasta, aby mimo wszystko te konsultacje były bardziej powszechne,  w ciągu najbliższych dni zamierza opublikować informacje o tym jakie działania do tej pory podejmowano w ramach tych konsultacji.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Blisko rok po rosyjskiej inwazji europejczycy nadal solidarni z Ukrainą

  Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.

 • Portal chwilowo zawieszony

  1 i 2 lutego nie pojawią sie żadne nowe treści na Portalu Kujawskim.  W ten sposób chcemy pokazać jakim zagrożeniem dla lokalnych mediów jest wydawanie przez Urząd Miasta Bydgoszczy swoich mediów, które nie muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym. Bez prywatnych mediów, czytelnicy będą skazani jedynie na przekaz kreowany przez polityków, bez poruszania dla nich niewygodnych kwestii.

Wiadomości z regionu