Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDebata powinna się odbyć, ale na neutralnym terenie

Debata powinna się odbyć, ale na neutralnym terenie

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 czerwiec 2022 21:35
Debata powinna się odbyć, ale na neutralnym terenie Fot: UMB

Celem zasadniczym debaty nie jest pokonanie przeciwnika, ale skonfrontowanie poglądów, tak aby odbiorca mógł wyrobić sobie zdanie o danej sprawie. Temat finansów samorządów to dzisiaj głównie komunikaty polityków nacechowane emocjami, dlatego skonfrontowanie się na fakty mogło by wiele powstających w ten sposób niejasności rozwiać. Dlatego, skoro wyszła inicjatywa debaty, warto aby do niej doszło.

 

W czwartek rano taką propozycję zaproponował zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel, który wyzwał ministra Łukasza Schreibera na taką debatę. Jeszcze rano zaproponowaliśmy ewentualne zorganizowanie takiej debaty, z transmisją z kilku kamer na żywo.

 

Pod wieczór do sprawy pozytywnie odniósł się minister Łukasz Schreiber, który zaproponował jednak jako swojego przeciwnika prezydenta Rafała Bruskiego. Schreiber zasugerował również zorganizowanie debaty przez TVP Bydgoszcz i gazety należące do PKN Orlen, co było do przewidzenia, że druga strona uzna jako warunek zaporowy. Wraz z Metropolią Bydgoską i Gazetą Wyborczą uznaliśmy, że debata powinna odbyć się na terenie neutralnym, bez faworyzowania jakichkolwiek mediów, jednocześnie umożliwiając jej relacjonowanie wszystkim zainteresowanym redakcjom.

 

Prezydent Rafał odpowiedział zaproszeniem ministra Schreibera na sesję Rady Miasta w ostatnią środę czerwca, aby podyskutować w jej trakcie o finansach samorządów. Ta propozycja wydaje się jednak przesadzeniem tym razem w drugą stronę. Wszystko wskazuje zatem, że do tej potrzebnej debaty raczej nie dojdzie.

 

Bez dwóch zdań taka dyskusja jest potrzebna, dlatego skoro politycy już jej temat wywołali nie powinni od niej uciekać. Debata powinna się odbyć na neutralnym terenie - mogą być to chociażby mury, którejś z uczelni wyższych. Wyrażamy nadzieję, że z uwagi na interes mieszkańców, strony zgodzą się na taką bezstronną debatę. Będziemy o to też zabiegać.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Blisko rok po rosyjskiej inwazji europejczycy nadal solidarni z Ukrainą

  Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.

 • Portal chwilowo zawieszony

  1 i 2 lutego nie pojawią sie żadne nowe treści na Portalu Kujawskim.  W ten sposób chcemy pokazać jakim zagrożeniem dla lokalnych mediów jest wydawanie przez Urząd Miasta Bydgoszczy swoich mediów, które nie muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym. Bez prywatnych mediów, czytelnicy będą skazani jedynie na przekaz kreowany przez polityków, bez poruszania dla nich niewygodnych kwestii.

Wiadomości z regionu