Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSztuka wysoka sprawi, że umilkną wojny? Za nami XI edycja Koncertów Maryjnych z Różą

Sztuka wysoka sprawi, że umilkną wojny? Za nami XI edycja Koncertów Maryjnych z Różą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 czerwiec 2022 17:56

Wykonaniem hymnu do Matki Boskiej Pięknej Miłości, nazywanej też Matką Bożą z Różą ,,Mater Dei Memento Mei”, kwartetu Arte Con Brio zakończyła się XI edycja Koncertów Maryjnych z Różą. Wydarzenia wyjątkowego w Bydgoszczy, a co można powiedzieć po tej edycji – dobrze, że wciąż kontynuowanego.

Geneza Koncertów Maryjnych z Różą sięga okresu lat 20., gdy bydgoskie chóry udawały się do fary dziękować za powrót Bydgoszczy do Polski po okresie zaborów. Dobrą dekadę temu ta inicjatywa została reaktywowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, stając się wyjątkowym przeglądem chórów i zespołów z regionu. W poprzednich edycjach niemal każdego dnia po wieczornej Mszy Świętej odbywał się krótki koncert. W tym roku koncertów było mniej, co wynika z tego, że organizacji wydarzenia podjęto się dość późno, bo jeszcze na początku roku nie wiedzieliśmy jak się potoczą sprawy pandemiczne. To, że jednak ponownie usłyszeliśmy te koncerty, w tym przejmujące wykonanie ,,Mater Dei Memento Mei”, które można obejrzeć na naszym materiale filmowym, powinny wszystkich bardzo cieszyć, bo po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Koncerty Maryjne z Różą Powróciły.

 

- Świat zmaga się z tym czy mieć czy być? Czy życie ludzkie jest czegokolwiek, czy może pieniądze są ważniejsze? - wyraził refleksję po wykonaniu tego utworu prof. Janusz Stanecki, bydgoski kompozytor - Sztuka wysoka, czyli taka sztuka, która potrafi wzruszyć, która przemawia do serc, a dalej do sumień – w kościele znaczy jeszcze więcej – podkreślał, wyrażając nadzieję, że - Wyjdziemy z przekonaniem, że unikną wojny, unikną rywalizację.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu