Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski Budżet Obywatelski jak świętość – nie zostanie objęty oszczędnościami

Bydgoski Budżet Obywatelski jak świętość – nie zostanie objęty oszczędnościami

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 czerwiec 2022 07:16

Wczoraj (1 czerwca) ruszył nabór do kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, pomimo tego, że jest to trudny czas dla finansów samorządów, oszczędności go nie dotkną, co oznacza, że bydgoszczanie zdecyduje o tym jak wydatkowane będzie w przyszłym roku prawie 16 mln zł.

W środę ruszył nabór projektów, każdy mieszkaniec może do 5 lipca zgłosić swoją propozycję inwestycji. Później nastąpi weryfikacja, a w połowie listopada ruszy głosowanie w ramach, którego mieszkańcy zdecydują jak podzielić te blisko 16 mln zł.

 

- Bydgoski Budżet Obywatelski staje się na naszych oczach jednym z ostatnich funkcjonujących jeszcze elementów samorządności – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Dlatego mimo trudnej sytuacji finansowej nie będziemy ograniczać wydatków na ten cel. Niestety duże inwestycje związane z rozbudową miejskiej infrastruktury ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów i powrót do centralnego planowania stają się uzależnione od podziału rządowych środków. Trudno nie odnieść wrażenia, że rząd nie ufa mieszkańcom polskich miast. Bydgoski Budżet Obywatelski oraz wiele innych tego typu inicjatyw to tymczasem najlepszy dowód, że Polacy wswoich małych ojczyznach sami doskonale wiedzą jakie inwestycje warto realizować. Niestety patrząc na dewastację samorządności w Polsce zaczynam obawiać się, czy obywatelskie budżety też nie zostaną wkrótce scentralizowane.

 

Tak jak w poprzedniej edycji Bydgoski Budżet Obywatelski będzie podzielony na trzy części – ok. 12 mln zł to kwoty przydzielone do poszczególnych osiedli, według liczby mieszkańców. Dodatkowo blisko 2,8 mln zł przewidziano na projekty o zasięgu ponad osiedlowym. Ostatnia część to małe projekty społeczne, których wartość nie może przekroczyć 38,6 tys. zł.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Sejmik Województwa krytycznie o powołaniu przez rząd komisji ds. rosyjskich wpływów

    Duże kontrowersje w Polsce, ale też za granicą, bowiem obok niepokoju wyrażanego przez Brukselę, sprawę komentuje też Waszyngton – budzi powołanie decyzją większości parlamentarnej Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo. Komisja, którą kierować będą politycy, może bowiem eliminować z życia publicznego np. przedstawicieli opozycji. Głos w tej sprawie jako pierwszy z samorządów wojewódzkich zabrał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wiadomości z regionu