Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 czerwiec 2022 07:11
Wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski Fot: Robert Sawicki / UMB

Rozpoczęła się 30 dniowa rywalizacja miast o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. O ten tytuł zabiegać będzie 56 miast, w tym Metropolia Bydgoszcz (Bydgoszcz po raz kolejny przystępuje do rywalizacji wspólnie z sąsiadami jako obszar metropolitalny). Dla Bydgoszczy ta rywalizacja jest szczególna, bowiem to bydgoski ratusz był pomysłodawcą zabawy oraz przygotował technicznie tę rywalizację.

Polskie miasta o tytuł Rowerowej Stolicy Polski będą rywalizować po raz trzeci, trzy lata z rzędu puchar ten przypadał Nowej Soli. Najbliższe tygodnie pokażą jaki będzie wynik tegorocznej edycji. Najogólniej wyjaśniając – przejechane przez każdego uczestnika zabawy kilometry, w oparciu o liczbę mieszkańców danego miasta, przeliczane są na punkty. Najwyżej w klasyfikacji są te miasta, gdzie aktywność rowerowa jest największa.

 

Oprócz wymiaru rywalizacyjnego jest to przede wszystkim forma zachęcania do aktywności fizycznej, czyli promocja zdrowego trybu życia. Przed nami chociażby grupowe przejazdy, które co roku organizowane są w Metropolii Bydgoszcz. Niemal w każdym miejscu Polski miasta uczestniczące w rywalizacji organizują akcje mające na celu ,,wykręcenie” kolejnych kilometrów, co w praktyce aktywizuje społeczności do jazdy na rowerze.

 

Dla Bydgoszczy to wszystko ma wymiar szczególny, bowiem aplikacja zliczająca kilometry powstała na zlecenie władz miasta i można powiedzieć, że Bydgoszcz jest głównym organizatorem akcji, która aktywizuje właściwie tysiące osób do aktywnego trybu życia.

 

Żeby wziąć udział w zabawie wystarczy pobrać na telefon aplikację ,,Aktywne Miasta”, która jest bezpłatna. Dostępna jest ona na systemy z Androidem i IOS. Następnie trzeba się przypisać do danej drużyny miejskiej, a ostatnim, ale najważniejszym krokiem jest wejście na rower i ,,kręcenie” kilometrów. Dla najaktywniejszych osób indywidualnie przewidziane są nagrody.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu