Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Żandarmeria Wojskowa rozliczy parkujących pod Katedrą?

Czy Żandarmeria Wojskowa rozliczy parkujących pod Katedrą?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 31 maj 2022 11:28

Od wielu miesięcy dojazd pod samą Katedrę bydgoską jest ograniczony do pojazdów posiadających specjalne identyfikatory Urzędu Miasta, przy czym przewidziano maksymalnie 4 miejsca parkingowe. Podczas uroczystości 3 maja pod Katedrą urządzono ,,dziki parking”, choć parking przy ratuszu był niemal pusty. Wyjaśnianie tego incydentu trwa, bowiem w większości były to pojazdy wojskowe.

Nie chodzi jednak o pojazdy bojowe, ale o należące do Wojska Polskiego limuzyny, które najprawdopodobniej przywiozły na uroczystości oficerów. Komendant Straży Miejskiej informuje nas, że w toku postępowania rozliczono jednego z kierowców – nie mamy już jednak informacji, czy była reprymenda, czy też mandat karny.

 

 

 

Natomiast w pozostałych przypadkach sprawa została przekazana przez naszą jednostkę do Żandarmerii Wojskowej z uwagi na fakt, iż pojazdy te należą do Wojska Polskiego – informuje komendant SM Jacek Anhalt

 

Sprawa prawnie niespotykana codziennie

Co do zasady od karania żołnierzy jest Żandarmeria Wojskowa, choć jak wynika z przepisów, gdy do wykroczenia dochodzi poza jednostką wojskową, to mandat karny nałożyć może również policjant. W przepisach nie znaleźliśmy już jednak odniesienia do straży gminnej, przez co może być wątpliwość, czy ta służba faktycznie może podejmować jakiekolwiek czynności od wojskowych.

 

Zwróciliśmy się do Żandarmerii Wojskowej o przedstawienie informacji jaki będzie finał tej sprawy.

 

Zasady są dla wszystkich

3 maja byliśmy świadkami m.in. parkowania na trawniku, za co grozi nawet 1 tys. zł mandatu. Dla większości obywateli dojazd pod Katedrę jest niemożliwy, są jasne reguły co do odstępstw – wydaje się, że 3 maja te reguły nie były spełnione.

 

Po sąsiedzku znajdował się wspomniany pusty parking Urzędu Miasta, gdzie mogliby w drodze wyjątku zaparkować VIP-y. Ratusz poinformował nas, że zgody na takie parkowanie przy okazji uroczystości państwowych będą rozpatrywane indywidualnie po wnioskach.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Sejmik Województwa krytycznie o powołaniu przez rząd komisji ds. rosyjskich wpływów

    Duże kontrowersje w Polsce, ale też za granicą, bowiem obok niepokoju wyrażanego przez Brukselę, sprawę komentuje też Waszyngton – budzi powołanie decyzją większości parlamentarnej Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo. Komisja, którą kierować będą politycy, może bowiem eliminować z życia publicznego np. przedstawicieli opozycji. Głos w tej sprawie jako pierwszy z samorządów wojewódzkich zabrał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  • Bez zaskoczenia: Marszałek z absolutorium i wotum zaufania do sejmiku

    W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.

Wiadomości z regionu