Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Plac Bydgoski zastąpi Plac Puszkina w Krzemieńczuku?

Czy Plac Bydgoski zastąpi Plac Puszkina w Krzemieńczuku?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 czerwiec 2022 00:43

W Krzemieńczuku, ukraińskim mieście partnerskim Bydgoszczy rozgorzała ostatnio debata w sprawie zerwania współpracy z miastami z Rosji i Białorusi oraz poprzez nazwy ulic i placów podziękować tym miastom, które okazały Ukrainie wsparcie w trudnym czasie. Taką dyskusję wywołał działacz młodzieżowy Artem Riasa, zwracając się z apelem do mera Krzemieńćzuka. Temat podchwyciły natomiast lokalne media.

 

Artem Riasa pochodzi z Krzemieńczuka, studiował natomiast w Lublinie. O jego inicjatywie napisał chociażby portal Krzemieńczuckiej Gazety. Riasa wskazuje, że miasta takie jak Bydgoszcz, Alytus (Litwa), Bitola (Macedonia Północna), Swisztow (Bułgaria) Riszon (Izrael) pokazały poprzez pomoc humanitarną na czym polega współpraca miast siostrzanych. Dlatego należy się zastanowić nad dalszym utrzymywaniem formalnych stosunków z Nowomowskiej w Rosji oraz z Borysowem na Białorusi, państwach, które są wobec Ukrainy agresorem.

 

Zdaniem Riasy w ramach derusyfikacji przestrzeni publicznej należałoby nadać tym miastom nazwy ulic i placów w Krzemieńczuku (bułgarski Swisztow ma już swoją ulicę). Artem Riasa wskazuje na potrzebę derusyfikacji chociażby Placu Puszkina, oddającego hołd rosyjskiemu pisarzowi.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Blisko rok po rosyjskiej inwazji europejczycy nadal solidarni z Ukrainą

  Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.

 • Portal chwilowo zawieszony

  1 i 2 lutego nie pojawią sie żadne nowe treści na Portalu Kujawskim.  W ten sposób chcemy pokazać jakim zagrożeniem dla lokalnych mediów jest wydawanie przez Urząd Miasta Bydgoszczy swoich mediów, które nie muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym. Bez prywatnych mediów, czytelnicy będą skazani jedynie na przekaz kreowany przez polityków, bez poruszania dla nich niewygodnych kwestii.

Wiadomości z regionu