Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDwa lata temu nie stać było ich na ubezpieczenie starego wozu strażackiego. Dzięki mieszkańcom dostali wóz bojowy

Dwa lata temu nie stać było ich na ubezpieczenie starego wozu strażackiego. Dzięki mieszkańcom dostali wóz bojowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 31 maj 2022 07:42
OSP Fordon z nowym wozem OSP Fordon z nowym wozem Fot: UMB

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Fordonie sięga 1859 roku, po włączeniu Fordonu w granice Bydgoszczy ochotnicza jednostka przestała być potrzebna, formalnie rozwiązano ją w 1983 roku. W 2018 roku grupa zapaleńców – bo tak trzeba o nich powiedzieć – reaktywowała OSP Fordon. Początkowo specjalnego entuzjazmu wśród samorządowców ta decyzja nie zrobiła, słuchając dyskusji na komisjach można było wręcz odnieść wrażenie, że nie traktowano strażaków ochotników zbyt poważnie.

W Bydgoszczy funkcjonuje kilka remiz Państwowej Straży Pożarnej, które zapewniają bezpieczeństwo pożarowe obszarowi miasta. Ochotnicza straż nie odgrywa tu zatem tak ważnej roli jak na obszarach wiejskich, gdzie na dojazd profesjonalnej Straży Pożarnej trzeba poczekać znacznie dłużej.

 

Odbijali się właściwie od ściany

Grupa pasjonatów nie zrażała się tym, dosłownie ostatniego dnia 2019 roku złożyli petycję do Rady Miasta o wsparcie finansowe, najlepiej kwotą 350 tys. zł na zakup wozu bojowego. Budżet miasta na 2020 rok był już uchwalony, co wykorzystali radni, aby odrzucić petycję, bez wchodzenia w merytoryczną analizę czy ten wóz jest potrzebny. Samorządowcy gdyby chcieli, mogliby wprowadzić poprawkę w trakcie roku budżetowego. Udało się OSP Fordon pozyskać stary używany i wysłużony pojazd, ale w 2020 roku nie było ich stać nawet na opłacenie ubezpieczenia OC. Dopiero środki pojawiły się po jakimś czasie.

 

Mieszkańcy zdecydowali, że nowy wóz strażacki jest potrzebny

Rok później OSP Fordon postanowiło złożyć wniosek do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego jako projekt osiedlowy dla Nowego Fordonu. W glosowaniu ich projekt zdecydowanie zwyciężył, co zobowiązało władze Bydgoszczy, aby w roku bieżącym zakupić sprzęt strażacki nawet do kwoty ok. 450 tys. zł. Ratusz ogłosił przetarg, udało się za 350 tys. zł kupić od OSP Brzeziny używanego MAN-a, ale będący już pojazdem znacznie wyższej klasy. Wóz posiada zbiornik o pojemności min. 2500 litrów i zbiornik środka pianotwórczego. Dach zabudowy posiada formę podestu roboczego. Na dachu zamontowane jest też działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności. Pojazd dysponuje poza tym linią szybkiego natarcia, wysuwanym masztem oświetleniowy oraz systemem zraszającym pod poziomem zabudowy.

 

To, że przetarg pozwolił uzyskać tańszy wóz nie oznacza, że pozostałe środki do OSP Fordon nie trafią, za 105 tys. zakupione zostanie specjalistyczne urządzenie gaśniczo-tnące.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu