Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicepremier w Bydgoszczy o rodzących się szansach dla rolnictwa

Wicepremier w Bydgoszczy o rodzących się szansach dla rolnictwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 30 maj 2022 18:39
Wicepremier w Bydgoszczy o rodzących się szansach dla rolnictwa Fot: Jacek Nowacki / K-PUW

W poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uczestniczył w Bydgoszczy w wojewódzkim zespole doradczym ds. rolnictwa. Wicepremier mówił o powstającej Polskiej Grupie Spożywczej, która ma wzmocnić potencjał polskiego przetwórstwa, której siedziba obecnie znajduje się w kujawsko-pomorskim, a także o zmieniającej się polityce Unii Europejskiej w kontekście Zielonego Ładu.

 

Tematyka Zielonego Ładu, czyli dążenia do bardziej ekologicznego rolnictwa, poprzez m.in. dalsze ograniczanie nawozów, to temat budzący szczególne obawy wśród polskich rolników, zdaniem wicepremiera Henryka Kowalczyka wojna na Ukrainie, która niesie ryzyko głodu w wielu częściach świata sprawiła, że podejście Brukseli do sprawy znacznie się zmieniło - Widać wyraźnie, że Komisja Europejska zmienia myślenie. Że nie tylko ochrona klimatu i środowiska jest numerem jeden, a zaczyna się myśleć, aby zabezpieczyć żywność – nie tylko dla Europy, ale też dla świata – tłumaczył wicepremier Henryk Kowalczyk, dodając - Wtedy już ten słynny europejski Zielony Ład nie byłby taki straszny jak zdawał się być na początku.


Wicepremier w Bydgoszczy dużo mówił też o powstającej Polskiej Grupie Spożywczej, która tworzona jest na bazie Krajowej Spółki Cukrowej z siedzibą w Toruniu - Już jest powołany, już funkcjonuje, jest w KRS, mamy Polską Grupę Spożywczą, a teraz trwają starania, aby obudować ją kolejnymi zakładami - zaznaczał wicepremier - Ważne jest, abyśmy mieli przetwórstwo w newralgicznych miejscach.

 

Wicepremier wyjaśnił, że o ile w przypadku przetwórstwa mlecznego państwo nie musi interweniować, bo zajmuje się tym polski kapitał spółdzielczy, to - Pozostałe dziedziny przetwórstwa, chociażby owoce miękkie i wieprzowina są w obcych rękach.

 

Jest to nawiązanie do problemu, o którym od wielu lat mówią rolnicy, także ten problem zgłaszali podczas bydgoskiego protestu w lutym. Obecnie przetwórstwo wieprzowe zdominowane jest przez zagraniczny kapitał, który oferuje polskiemu konsumentowi głównie mięso wyprodukowane na zachodzie Europy, tym samym dając zarobić rolnikom z tych krajów, natomiast polscy rolnicy mają problem ze sprzedażą swojej produkcji.

 

Minister Kowalczyk mówił też, że wkrótce ruszą dopłaty do nawozów, które znacznie podrożały po podwyżkach cen gazu (droższe nawozy to droższa żywność, czyli sprzyjają one inflacji). Wicepremier wspomniał, że Polska zabiegała o to od wielu miesięcy, ale dopiero teraz zgodę na taką pomoc państwową dla rolników wyraziła Komisja Europejska.

 

Wicepremier Kowalczyk sam z siebie za dużo nie mówił, jak podkreślał bowiem, przyjechał do Bydgoszczy przede wszystkim, aby słuchać.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu