Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpór o dotacje z Polskiego Ładu

Spór o dotacje z Polskiego Ładu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 31 maj 2022 00:14
Spór o dotacje z Polskiego Ładu Fot: Krystian Maj / KPRM

Bydgoszcz otrzyma w II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych 65 mln zł na pierwszy etap modernizacji bydgoskiej zajezdni tramwajowej, która nie jest dostosowana na dzisiaj dla nowoczesnych tramwajów. O tym jak ważna to inwestycja kilka tygodni temu mówiły władze Bydgoszczy. Uroczystego ogłoszenia rozdysponowania środków w II edycji tego programu dokonał w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

 

W bydgoskim ratuszu już takiego entuzjazmu jednak nie ma, bowiem Bydgoszcz wnioskowała łącznie o 100 mln zł, choć jak wiele razy podkreślał prezydent Rafał Bruski bydgoszczanie stanowią 1% populacji kraju, stąd też gdyby uczciwie te środki podzielić, to Bydgoszcz powinna otrzymać około 300 mln zł. Odgórny limit wniosków do 100 mln zł zdaniem włodarza miasta krzywdzić ma bydgoszczan. Bydgoszcz wnioskowała jeszcze o 30 mln zł na budowę kąpielisk, w tym otwartych przy basenie Astori oraz 5 mln zł na rewitalizację śluz Kanału Bydgoskiego.

 

Politycy PiS zadowoleni, opozycji niezadowoleni

W podobnym czasie, gdy premier prezentował wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w wielu częściach kraju politycy PiS organizowali konferencje prasowe, na których chwalili się istotnymi dla ich wyborców inwestycjami. W Bydgoszczy w Urzędzie Wojewódzkim przyznaniem 65 mln zł chwalili się posłowie Tomasz Latos, Piotr Król i Ewa Kozanecka. Inni lokalni politycy PiS przyznaniem 65 mln zł chwalili się w mediach społecznościowych. Być może wydrukowany zostanie ,,czek dla Bydgoszczy” z tą kwotą.

 

Nieco później do sprawy odniósł się wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel, który wskazał, że Bydgoszcz nie jest w tym programie traktowana sprawiedliwie. Jednocześnie wypomniano zmiany w podatkach, które uderzyły w finanse samorządów, znacznie ograniczając możliwości finansowania przez nich inwestycji.

 

W oparciu o te konferencje budowany był przekaz, media życzliwsze rządowi mogą ,,trąbić” o wielkim sukcesie, natomiast życzliwsze opozycji o tym, że Bydgoszcz traci. I można odnieść wrażenie, że trochę taki jest cel, robienia igrzysk na spolaryzowanej scenie politycznej.

 

W pierwszej edycji tego programu Bydgoszczy otrzymała 35 mln zł – 30 mln na rewitalizację bulwarów nad Brdą oraz 5 mln zł na rewitalizację Placu Kościeleckich.

 

Żeby nadrobić różnicę

Wprost tendencję, iż duże miasta dostają mniej od mniejszych samorządów, potwierdził rzecznik rzadu Piotr Muller mówiąć, że to jest robione ,,celowo", aby nadrobić różnice w rozwoju, bowiem większe samorządy do tej pory miały szansę na rozwijanie się szybciej.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu