Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez kilka tygodni nieśli pomoc Ukrainie i uchodźcom. Teraz przyszedł czas na podziękowania

Przez kilka tygodni nieśli pomoc Ukrainie i uchodźcom. Teraz przyszedł czas na podziękowania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 28 maj 2022 16:19

Przełom lutego i marca przyniósł szereg wyzwań, do Polski przybyło ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy, ale zostali godnie przyjęci za sprawą dobroduszności Polaków oraz zaangażowania wielu wolontariuszy. W piątek 27 maja część wolontariuszy spotkała się na Zawiszy, było to symboliczne podziękowanie za ich zaangażowanie.

W Bydgoszczy zaangażowanych w pomoc uchodźcom oraz w wysyłanie darów na Ukrainę mogło być kilkadziesiąt tysięcy osób. Już właściwie trzeciego dnia rosyjskiej inwazji w Młynach Rothera powstał społeczny magazyn darów od bydgoszczan, załadowano też pierwszego tira, który pojechał z pomocą humanitarną na wschód. Tego dnia w Młynach pracowało około 300 wolontariuszy. Już dwa dni później magazyn przeniesiono do Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego, bowiem powierzchnia Młynów Rothera okazała się zbyt mała. Magazyn w BCTW działał właściwie do końca kwietnia, każdego dnia pojawiało się w nim kilkuset wolontariuszy.

 

- Wszyscy urodziliśmy się po II wojnie światowej i tak naprawdę o niej czytaliśmy w książkach, oglądaliśmy filmy, nikt nie myślał, że przy naszej granicy ponownie wybuchnie wojna, która trwa, której zagrożenie eskalacji na świecie istnieje – mówił w piątek na Zawiszy prezydent Rafał Bruski - Tak naprawdę wkroczyliśmy w tego 24 lutego nieprzygotowani do tego, co nas spotkało w tych pierwszych dniach.

 

Prezydent wspomniał, że dopiero w marcu powstała specjalna ustawa i pomoc dla uchodźców została sformalizowana, ale zanim to nastąpiło, to oddolna pomoc była nieoceniona - Te procedury powstawały, gdzieś w połowie marca przyjęta ustawa, do tego czasu to właśnie państwo m.in. jako część tych kilkudziesięciu tysięcy w samej Bydgoszczy, którzy w odruchu serca poświeciła czas, aby ten społeczny wielki ruch spowodował, że daliśmy radę.

 


 

Sytuacja zmieniła się dopiero na przełomie kwietnia i maja, gdy właściwie wszyscy zainteresowani uchodźcy uzyskali numer PESEL, co pozwala im uzyskiwać pomoc socjalną państwową. Pomoc oddolna nadal jest potrzebna, o czym świadczy rola jaką odgrywają działające wciąż sklepy społeczne, gdzie uchodźcy mogą bezpłatnie uzyskiwać dary przekazywane wcześniej przez mieszkańców i firmy.

 

W piątek na Zawiszy wolontariusze otrzymali w ramach podziękowania upominki, był też specjalny tort z hasłem ,,Solidarni z Ukrainą”. W spotkaniu udział wzięli także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy również byli zaangązowani w BCTW. Później odbyła się już nieoficjalna część spotkania dla samych wolontariuszy, w formule bardziej integracyjnej. W końcu te wszystkie osoby razem spędzały jeszcze nie tak dawno temu dość sporo czasu.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu