Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA w Davos

PESA w Davos

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 maj 2022 06:43
PESA w Davos Fot: PESA

W niedzielę w szwajcarskim Davos rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne, to jedno z najbardziej prestiżowych tego typu forów w Europie. Na czele polskiej delegacji stoi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Do Davos pojechali też przedstawiciele bydgoskiej PESA.

 

Dla PESA można powiedzieć, że jest to historyczny udział, bowiem pierwszy raz w historii sprzedaż na rynki zagraniczne jest większa od sprzedaży na rynek krajowy. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest wciąż niezatwierdzony dla Polski Krajowy Program Odbudowy, z którego samorządy i przewoźnicy państwowy mogliby inwestować w tabor. Te środki Komisja Europejska zatwierdziła już do innych państw i to właśnie na tych rynkach PESA szuka zamówień. Obecnie jak wynika z informacji jakie ujawniła PESA, aż 70% produkcji idzie na eksport.

 

Jesteśmy tutaj, bo widzimy możliwości dalszej ekspansji. Potwierdziliśmy eksportowy potencjał i chcemy się rozwijać na kolejnych rynkach, zwłaszcza na Bałkanach, w krajach Bałtyckich, Czechach, Słowacji, Niemczech, Włoszech i Ukrainie – informuje PESA.

 

PESA uczestniczyła w Davos m.in. w panelu o roli Europy Środkowo-Wschodniej w globalnych łańcuchach dostaw z przedstawicielami takich firm jak: IBM, Google Cloud, a także polskim Asseco i KGHM.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu