Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA w Davos

PESA w Davos

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 maj 2022 06:43
PESA w Davos Fot: PESA

W niedzielę w szwajcarskim Davos rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne, to jedno z najbardziej prestiżowych tego typu forów w Europie. Na czele polskiej delegacji stoi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Do Davos pojechali też przedstawiciele bydgoskiej PESA.

 

Dla PESA można powiedzieć, że jest to historyczny udział, bowiem pierwszy raz w historii sprzedaż na rynki zagraniczne jest większa od sprzedaży na rynek krajowy. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest wciąż niezatwierdzony dla Polski Krajowy Program Odbudowy, z którego samorządy i przewoźnicy państwowy mogliby inwestować w tabor. Te środki Komisja Europejska zatwierdziła już do innych państw i to właśnie na tych rynkach PESA szuka zamówień. Obecnie jak wynika z informacji jakie ujawniła PESA, aż 70% produkcji idzie na eksport.

 

Jesteśmy tutaj, bo widzimy możliwości dalszej ekspansji. Potwierdziliśmy eksportowy potencjał i chcemy się rozwijać na kolejnych rynkach, zwłaszcza na Bałkanach, w krajach Bałtyckich, Czechach, Słowacji, Niemczech, Włoszech i Ukrainie – informuje PESA.

 

PESA uczestniczyła w Davos m.in. w panelu o roli Europy Środkowo-Wschodniej w globalnych łańcuchach dostaw z przedstawicielami takich firm jak: IBM, Google Cloud, a także polskim Asseco i KGHM.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu