Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoseł chce, aby IPN przyjrzał się pomnikowi Czynu Społecznego

Poseł chce, aby IPN przyjrzał się pomnikowi Czynu Społecznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 maj 2022 00:55

Wojewódzki Konserwator Zabytków do rejestru zabytków wpisał znajdujący się na zbiegu ulic Staszica i Markwarta Pomnik Czynu Społecznego, nazywany w ostatnich latach też Pomnikiem Tysiąclecia. Ta decyzja zapewnia pomnikowi ochronę uniemożliwiającą jego rozbiórkę, do czego przyczyniały się władze Bydgoszczy przed rokiem. Poseł Bartosz Kownacki chce, aby Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN zbadała, czy pomnik ten nie propaguje komunizmu.

 

O genezie powstania pomnika pisze w ,,Kalendarzu Bydgoskim” z 1998 roku Eugeniusz Gliwiński: ,,Dla upamiętnienia czynów społecznych realizowanych po drugiej wojnie światowej. W dniu 22 lipca 1967 roku na skwerze tym odsłonięty został betonowy pomnik Czynu Społecznego”. Wykonanie pomnika zlecił Komitet Centralny PZPR. Trójnóg, czyli trzy podpory miały być oddaniem hołdu trzem siłom: robotnikom, rolnikom i inteligencji pracującej.

 

Poseł Bartosz Kownacki wskazuje, że pomnik odsłonięto 22 lipca 1967 roku, w obecności oficjeli PZPR. Jest to dla PRL data szczególna, bowiem 22 lipca świętowano ogłoszenie Manifestu PKWN, który ustanawiał podległość Polski wobec Moskwy po II wojnie światowej - Data odsłonięcia pomnika wydaje się wymowna – wskazuje w piśmie do IPN Kownacki.

 

Ocenzurowany przez władze PRL zwycięski projekt umiejscowił na pomniku płaskorzeźbę orła wzorowanego na piastowskim symbolu, ale pozbawionego korony, co jest również wyraźnym symbolem PRL – czytamy dalej w wystąpieniu parlamentarzysty – Chciałbym nadmienić, że pomnik znajduje się na skwerze, któremu patronuje ppor. Leszek Biały (wcześniejsza nazwa to Skwer Czynu Społecznego), bezsporna ofiara systemu komunistycznego. Paradoksem jest to, że na skwerze jego imienia mieści się pomnik wykonany na potrzeby propagandy tamtego ustroju, na dodatek z symboliką ,,orła bez korony”.

 

Kownacki wskazał też, że uznanie tego pomnika za zabytek, w praktyce blokuje oddolną inicjatywę budowy w tym miejscu Pomnika Żołnierzy Wyklętych.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

 • Sikorski dystansuje się od możliwości zostania unijnym komisarzem

  Od wyborów europejskich minął już ponad tydzień – w Unii Europejskiej rozpoczęły się układanki nowego rozdania w Komisji Europejskiej, od wielu tygodni w spekulacjach pojawia się nazwisko Radosława Sikorskiego, obecnie szefa polskiej dyplomacji. Sikorski miałby odpowiadać za sprawy obrony lub unijną dyplomację. Polityk i premier Donald Tusk w poniedziałek od tego się zdystansowali.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu