Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoseł chce, aby IPN przyjrzał się pomnikowi Czynu Społecznego

Poseł chce, aby IPN przyjrzał się pomnikowi Czynu Społecznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 maj 2022 00:55

Wojewódzki Konserwator Zabytków do rejestru zabytków wpisał znajdujący się na zbiegu ulic Staszica i Markwarta Pomnik Czynu Społecznego, nazywany w ostatnich latach też Pomnikiem Tysiąclecia. Ta decyzja zapewnia pomnikowi ochronę uniemożliwiającą jego rozbiórkę, do czego przyczyniały się władze Bydgoszczy przed rokiem. Poseł Bartosz Kownacki chce, aby Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN zbadała, czy pomnik ten nie propaguje komunizmu.

 

O genezie powstania pomnika pisze w ,,Kalendarzu Bydgoskim” z 1998 roku Eugeniusz Gliwiński: ,,Dla upamiętnienia czynów społecznych realizowanych po drugiej wojnie światowej. W dniu 22 lipca 1967 roku na skwerze tym odsłonięty został betonowy pomnik Czynu Społecznego”. Wykonanie pomnika zlecił Komitet Centralny PZPR. Trójnóg, czyli trzy podpory miały być oddaniem hołdu trzem siłom: robotnikom, rolnikom i inteligencji pracującej.

 

Poseł Bartosz Kownacki wskazuje, że pomnik odsłonięto 22 lipca 1967 roku, w obecności oficjeli PZPR. Jest to dla PRL data szczególna, bowiem 22 lipca świętowano ogłoszenie Manifestu PKWN, który ustanawiał podległość Polski wobec Moskwy po II wojnie światowej - Data odsłonięcia pomnika wydaje się wymowna – wskazuje w piśmie do IPN Kownacki.

 

Ocenzurowany przez władze PRL zwycięski projekt umiejscowił na pomniku płaskorzeźbę orła wzorowanego na piastowskim symbolu, ale pozbawionego korony, co jest również wyraźnym symbolem PRL – czytamy dalej w wystąpieniu parlamentarzysty – Chciałbym nadmienić, że pomnik znajduje się na skwerze, któremu patronuje ppor. Leszek Biały (wcześniejsza nazwa to Skwer Czynu Społecznego), bezsporna ofiara systemu komunistycznego. Paradoksem jest to, że na skwerze jego imienia mieści się pomnik wykonany na potrzeby propagandy tamtego ustroju, na dodatek z symboliką ,,orła bez korony”.

 

Kownacki wskazał też, że uznanie tego pomnika za zabytek, w praktyce blokuje oddolną inicjatywę budowy w tym miejscu Pomnika Żołnierzy Wyklętych.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu