Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRektor UMK zignorował Radę Miasta Bydgoszczy. Chodzi o przyszłość bydgoskich szpitali

Rektor UMK zignorował Radę Miasta Bydgoszczy. Chodzi o przyszłość bydgoskich szpitali

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 maj 2022 11:21

Pomysł połączenia bydgoskich szpitali uniwersyteckich, który rozważają władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu budzi w Bydgoszczy duży niepokój. Środowisko lekarskie obawia się, że może to przełożyć się na gorszy dostęp bydgoszczan i mieszkańców regionu do świadczeń medycznych, co objawić się może dłuższymi kolejkami do specjalistów.

Przez ostatnie tygodnie tak naprawdę pojawiło się coraz więcej obaw. Pod koniec kwietnia Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła stanowisko, w którym krytycznie oceniła taki zamiar. Na dzisiaj radni oraz prezydent zaprosili na sesję rektora UMK, aby ten przedstawił informację o zamiarach uczelni, aby bydgoszczanie dostali rzetelną informację. Prezydent Rafał Bruski zasugerował, że jeżeli rektorowi nie pasuje, aby przysłał jakiegoś przedstawiciela Z tego zaproszenia nikt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nie skorzystał Rektor odpowiedział jedynie lakonicznie na stanowisko bydgoskich radnych.

 

- Niestety wzrosła liczba rodziców, którzy nie wyrażają zgody na zaszczepienie swoich dzieci – wyraziła niepokój przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska. Prezydent Rafał Bruski wyraził też niepokój, że konsolidacja szpitali może ograniczyć kształcenie lekarzy na kierunkach medycznych Collegium Medicum.


Rada Miasta i prezydent ponowią zaproszenie do władz UMK, licząc na ich obecność na środowej sesji.

 

Szpitale Uniwersyteckie Biziela i Jurasza częścią toruńskiego UMK stały się w 2003 roku, gdy toruńska uczelnia wchłonęła Akademię Medyczną w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu