Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudżet Bydgoszczy w opałach z powodu inflacji i prognozowanych wzrostów cen prądu

Budżet Bydgoszczy w opałach z powodu inflacji i prognozowanych wzrostów cen prądu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 maj 2022 17:25

Nie można wykluczyć, że rok 2022 Bydgoszcz zakończy z deficytem operacyjnym, czyli wydatki bieżące będą wyższe od dochodów. Byłaby to sytuacja o tyle trudna, że w przypadku deficytu w wydatkach bieżących ciężko nawet planować inwestycje, które niosłyby jeszcze większy budżet. O tym, że sytuacja jest trudna przyznał na dzisiejszej konferencji prasowej skarbnik miasta Piotr Tomaszewski.

 

W 2019 roku nadwyżka operacyjna, czyli wyższy dochód bieżący od wydatków bieżących wynosiły 292 mln zł, co było dość bezpieczną sytuacją. Wszystkie samorządy gminne i powiatowe straciły jednak poważnie na reformie podatkowej, najpierw obniżeniu podatku PIT o jeden punkt procentowy, a od 1 stycznia na Polskim Ładzie – chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku, która również uszczupla finanse samorządów. W rezultacie nadwyżka operacyjna spadła do 12 mln w budżecie na 2022 rok.

 

- Te 12 mln to jest na dziś – podkreśla skarbnik Piotr Tomaszewski, zapowiadając negatywne skutki podniesienia przez Narodowy Bank Polski stóp procentowych, w celu walki z inflacją – Już jutro będzie to kwota znów mniejsza, natomiast mamy już przed sobą 26 mln zł odsetek od kredytów.

 

Kwota 26 mln zł to prognozowane koszty jeszcze w budżecie 2022 roku wyższych odsetek od kredytów, z uwagi na wyższe stopy procentowe. Nie można wykluczyć, że NBP podniesie po raz kolejny stopy, wówczas kwota ta będzie większa. Bez wyraźnych korekt w budżecie już w tym roku czeka nas deficyt operacyjny.

 


Prognozowany wzrost cen za prąd

W 2021 roku za prąd elektryczny Miasto Bydgoszcz zapłaciło ponad 33,4 mln zł, w tym roku to już prawie 49 mln zł. Energetyk miejski analizując sytuację na rynku obawia się, że w 2023 roku zapłacimy ponad 77 mln zł, czyli o prawie 30 mln zł więcej. Takie prognozy również utrudniają utrzymanie nadwyżki operacyjnej.

 

Przed nami reforma podatkowa

Rząd w ramach poprawiania Polskiego Ładu zapowiada, że od 1 lipca podatek PIT spadnie z 17% do 12%, Sejm już przyjął przepisy w tym kierunku, obecnie zajmuje się nimi Senat. Obniżka PIT to z kolei spadek dochodów wszystkich samorządów. W ustawie zapisano co prawda, że mają być rekompensaty dla samorządów, ale dzisiaj trudno ocenić czy wystarczające – Chaos prawny jest na tyle duży, że nikt nie jest wstanie określić jakie będą wpływy w przyszłym roku. Ministerstwo już w ustawie zapisało, że nasze wpływy ulegną o bardzo wysoką kwotę – odnosi się do sprawy skarbnik Tomaszewski – Nie wpisano jednoznacznie do tekstu ustawy, że dostaniemy na to pieniądze.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

  W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu