Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Wołodymyr Zelenski symbolicznie podziękował Bydgoszczy w ukraińskim parlamencie

Prezydent Wołodymyr Zelenski symbolicznie podziękował Bydgoszczy w ukraińskim parlamencie

Napisane przez  Łukasz Religa / Bohdana Lavrynczuk Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 maj 2022 14:16
Prezydent Wołodymyr Zelenski symbolicznie podziękował Bydgoszczy w ukraińskim parlamencie Fot: president.gov.ua

- Dyakuyu Bydgoszczy – powiedział w niedzielę w ukraińskim parlamencie prezydent Wołodymyr Zelenski. Bydgoszcz została wymieniona obok wielu innych polskich miast, ale samo pojawienie się naszego miasta w wystąpieniu prezydenta Ukrainy to pewien symbol. To wyjątkowe wydarzenie możecie zobaczyć na przetłumaczonym przez nas materiale filmowym. Tak samo za symbol można uznać całe posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Wystąpienia obu prezydentów były pełne symboliki, wskazującej na potrzebę zbliżenia się politycznego Ukraińców i Polaków. Prezydent Wołodymyr Zelenski wykorzystał tę okazję, aby podziękować Polakom za niesioną pomoc jego rodakom - Dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie. Chcę przemówić do wszystkich z tej mównicy – mówił prezydent Ukrainy - Niech usłyszy to każde województwo, powiat i gmina, którego wsparcie i pomoc odczuwa się w każdym regionie, mieście, wsi, w każdej gminie Ukrainy.

 

Następnie prezydent Zelenski zwrócił się do każdego miasta wojewódzkiego w Polsce z symbolicznym dyakuyu / dziękuję, również wymienił nazwę Bydgoszczy. Po wymienieniu polskich miast, prezydent Wołodymir Zelenski wymienił ukraińskie miasta, które prowadzą partnerską współpracę z polskimi miastami. Na tej liście znalazły się Krzemieńczuk i Czerkasy, miasta partnerskie Bydgoszczy, co można zrozumieć jako podkreślenie tego, że właśnie na poziomie miast partnerskich udało się zbudować bliższe relacje polsko-ukraińskie - Prawie wszystkie nasze miasta są miastami siostrzanymi Polski. Nasze narody są również braćmi. Nasze kraje są siostrami. Jesteśmy krewnymi. I nie ma między nami granic ani barier. Między narodami ukraińskim i polskim już dawno ich nie ma – podkreślał prezydent Ukrainy.

 

Polacy będą na specjalnych prawach na Ukrainie?

Prezydent Zelenski wyraził uznanie dla uchwalonej przez polski parlament w marcu specustawy, na mocy której przebywający czasowo w Polsce ukraińscy uchodźcy są prawnie niemal zrównani z Polakami, co przekłada się chociażby na dostęp do służby zdrowia czy świadczeń socjalnych oraz specjalnej procedurze umożliwiającej szybkie zatrudnienie. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że będzie chciał doprowadzić do sytuacji, że podobna ustawa wobec specjalnego statusu dla Polaków, zostanie uchwalona na Ukrainie.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu