Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Wołodymyr Zelenski symbolicznie podziękował Bydgoszczy w ukraińskim parlamencie

Prezydent Wołodymyr Zelenski symbolicznie podziękował Bydgoszczy w ukraińskim parlamencie

Napisane przez  Łukasz Religa / Bohdana Lavrynczuk Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 maj 2022 14:16
Prezydent Wołodymyr Zelenski symbolicznie podziękował Bydgoszczy w ukraińskim parlamencie Fot: president.gov.ua

- Dyakuyu Bydgoszczy – powiedział w niedzielę w ukraińskim parlamencie prezydent Wołodymyr Zelenski. Bydgoszcz została wymieniona obok wielu innych polskich miast, ale samo pojawienie się naszego miasta w wystąpieniu prezydenta Ukrainy to pewien symbol. To wyjątkowe wydarzenie możecie zobaczyć na przetłumaczonym przez nas materiale filmowym. Tak samo za symbol można uznać całe posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Wystąpienia obu prezydentów były pełne symboliki, wskazującej na potrzebę zbliżenia się politycznego Ukraińców i Polaków. Prezydent Wołodymyr Zelenski wykorzystał tę okazję, aby podziękować Polakom za niesioną pomoc jego rodakom - Dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie. Chcę przemówić do wszystkich z tej mównicy – mówił prezydent Ukrainy - Niech usłyszy to każde województwo, powiat i gmina, którego wsparcie i pomoc odczuwa się w każdym regionie, mieście, wsi, w każdej gminie Ukrainy.

 

Następnie prezydent Zelenski zwrócił się do każdego miasta wojewódzkiego w Polsce z symbolicznym dyakuyu / dziękuję, również wymienił nazwę Bydgoszczy. Po wymienieniu polskich miast, prezydent Wołodymir Zelenski wymienił ukraińskie miasta, które prowadzą partnerską współpracę z polskimi miastami. Na tej liście znalazły się Krzemieńczuk i Czerkasy, miasta partnerskie Bydgoszczy, co można zrozumieć jako podkreślenie tego, że właśnie na poziomie miast partnerskich udało się zbudować bliższe relacje polsko-ukraińskie - Prawie wszystkie nasze miasta są miastami siostrzanymi Polski. Nasze narody są również braćmi. Nasze kraje są siostrami. Jesteśmy krewnymi. I nie ma między nami granic ani barier. Między narodami ukraińskim i polskim już dawno ich nie ma – podkreślał prezydent Ukrainy.

 

Polacy będą na specjalnych prawach na Ukrainie?

Prezydent Zelenski wyraził uznanie dla uchwalonej przez polski parlament w marcu specustawy, na mocy której przebywający czasowo w Polsce ukraińscy uchodźcy są prawnie niemal zrównani z Polakami, co przekłada się chociażby na dostęp do służby zdrowia czy świadczeń socjalnych oraz specjalnej procedurze umożliwiającej szybkie zatrudnienie. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że będzie chciał doprowadzić do sytuacji, że podobna ustawa wobec specjalnego statusu dla Polaków, zostanie uchwalona na Ukrainie.

 

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • Polregio informuje o porozumieniu ze związkowcami. Widmo strajku wisi nad dwoma województwami

  Wczoraj poinformowaliśmy, że związki zawodowe zapowiedziały na 10 października rozpoczęcie strajku, który doprowadzi do zatrzymania pociągów Polregio w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Dzisiaj Polregio informuje nas, że doszło do zawarcia porozumienia, zatem w pozostałych województwach, w tym kujawsko-pomorskim na dzisiaj nie ma większego ryzyka, że staną pociągi.

 • Maszyniści Polregio grożą strajkiem

  Dzisiaj mija termin ultimatum jakie związki zawodowe postawiły zarządowi Polregio domagając się podniesienia płac maszynistów. Związkowcy są już po referendum w sprawie ewentualnego strajku. Gdy wiosną ubiegłego roku maszyniści wyrażali swoje niezadowolenie w naszym regionie nie kursowało wiele pociągów, choć nie zastosowano wówczas najbardziej dotkliwego rozwiązania w postaci strajku generalnego.

Wiadomości z regionu