Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPlac Wolności porządkujemy tylko po łebkach

Plac Wolności porządkujemy tylko po łebkach

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 maj 2022 16:02
Plac Wolności porządkujemy tylko po łebkach Wizualizacja Placu Wolności

W lutym pojawiły się wizualizację planowanej w najbliższym czasie rewitalizacji Placu Wolności, patrząc na te propozycje można się zgodzić, że to miejsce zyska, będzie bardziej estetycznie, a sam Plac zostanie przywrócony ulicy Gdańskiej poprzez relokację budek handlowych. Temat uporządkowania pomnika jednak umarł śmiercią naturalną, bez podjęcia szerzej debaty w tej sprawie.

 

Szkoda, że taka debata się nie odbyła, ale z drugiej strony skoro się nie odbyła, to świadczy o tym, ze ten temat mało kogo interesuje. Takie są prawidła demokracji. Warto jednak przypomnieć, że w toku przygotowań do 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski na komitecie honorowym pojawił się pomysł, aby ogłosić konkurs na opracowanie nowego pomnika, który nawiązywałby do tej ważnej daty. Jak spojrzymy, to od wydarzeń 100. rocznicy minęło półtora roku, a nie został po niej większy trwały ślad. Owszem na kilku publicznych budynkach pojawiły się tablice pamiątkowe poświęcone ,,Ojcom Niepodległości”, ale nie jest to nic nadzwyczajnego. Co ciekawe pomysł ten spodobał się też radzie ds. estetyki.

 

Przed rokiem, gdy radni uchwalili nowy plan przestrzenny wprost wskazano w nim relokację pomnika, bliżej ulicy Gdańskiej. Mieszczący się obecnie Pomnik Wolności raz ma dość kontrowersyjną genezę, a dwa arcydziełem nie jest, poza płaskorzeźbami, nie ma tu nic nadzwyczajnego. Stąd też wydawało się, że pojawi się dyskusja o jego zastąpieniu czymś nowym. W przeszłości bliżej ulicy Gdańskiej mieścił się pomnik konny (hołd dla pruskiego cesarza), można by przy formie konnej pozostać nawiązując do postaci związanych ze styczniem 1920 roku – np. gen. Józefem Dowbor-Muśnickim, który 22 stycznia brał udział w przyłączaniu Bydgoszczy do Polski, czy płk. Bernardem Śliwińskim (późniejszym prezydencie Bydgoszczy), który wkraczał z pierwszymi polskimi wojskami do Bydgoszczy 20 stycznia 1920 roku.

 

Szerszej dyskusji o tym temacie jednak nie było i można właściwie powiedzieć, że umarł on śmiercią naturalną. Zamiast dyskusji w lutym pojawiły się wizualizację, a za rok powinniśmy oglądać już efekt finalny rewitalizacji, to za mało czasu, aby włączyć jeszcze w publiczny dyskurs temat pomnika.

 

Warte obejrzenia

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

  • Inowrocławski klub stracił licencję

    Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Wiadomości z regionu