Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa dzikich ,,przejściach kolejowych”giną ludzie. W Bydgoszczy powstało eksperymentalne przejście

Na dzikich ,,przejściach kolejowych”giną ludzie. W Bydgoszczy powstało eksperymentalne przejście

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 maj 2022 15:33

W ubiegłym roku w województwie kujawsko-pomorskim trzech pieszych zginęło na torach, w tym roku nie mamy jeszcze półrocza a są już dwie ofiary śmiertelne i dwie osoby odniosły obrażenia. PKP podejmuje działania, które mają ograniczyć to zjawisko, z jednej strony powstają coraz bezpieczniejsze przejścia, z kolei Straż Ochrony Kolei stara się walczyć ze zjawiskiem ,,dzikich przejść”, w skrajniejszych przypadkach mandatami.

W piątek działania prewencyjne prowadzone były przy przejściu dla pieszych przez tory przy ulicy Zaświat w Bydgoszczy. Jak się okazuje jest to prototypowe przejście, pod względem rozwiązań pierwsze takie w Polsce - To są specjalne płyty, które powodują, że cała nawierzchnia jest bardzo równa – wyjaśnia Witold Nowak zastępca dyrektora bydgoskiego oddziału PKP PLK. Ta specjalna nawierzchnia ma ułatwiać przechodzenie przez tory nawet kobietą w butach na obcasach. Obok powierzchni dedykowanej pieszym postawiono też pewne utrudnienie uniemożliwiające się przemieszczanie - Gdyby ktoś chciał ominąć ten labirynt, to wystawione są specjalne gumowane panele.

 

Labirynt, czyli metalowe barierki, mają wymuszać zwolnienie zanim wejdziemy na tory i upewnienie się, że nie wejdziemy pod pędzący pociąg.

 

- Nie ukrywam, patrząc na statystyki roku ubiegłego, wypadkowość na dzikich przejściach jest bardzo duża – ocenia komendant SOK Bogdan Worytko, który informuje, że ta służba prowadzi wzmożone kontrole na tzw. ,,dzikich przejściach” - We Włocławku mamy dzikie przejście, które notorycznie, co dwa, trzy miesiące zbiera śmiertelne żniwo. Spotykając ludzi na tych przejazdach, tłumacząc im i proszą ich aby dbali o bezpieczeństwo, bo tu chodzi o bezpieczeństwo. Oni mimo wszystko mówią, że całe życie tutaj chodzili, chodzić będą, oni wiedzą jak tutaj przejść – ale jak powiedział pan rzecznik nigdy nie wiemy jak szybko jedzie pociąg.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wciąż dwa odcinki S-10 między Bydgoszczą i Toruniem bez umów

  Do końca maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała podpisać umowy na budowę drogi ekspresowej S-10 między Bydgoszczą i Toruniem. Mamy sierpień i wciąż dwa odcinki, czyli 50% celu, nie zostały zrealizowane. Musimy się liczyć z tym, że te kilka tygodni opóźnienia przełoży się też na opóźnienia w realizacji inwestycji.

 • Czerwiec był ,,ekstremalnie ciepły”

  Był to trzeci najcieplejszy czerwiec w XXI wieku w Polsce, czwarty natomiast od 1951 roku (gdy prowadzone są pomiary) – wynika z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Średnia temperatura w czerwcu wyniosła 18,6 stopnia Celsjusza i była o 1,8 stopnia powyżej normy.

Wiadomości z regionu