Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy pracuje ponad 1,5 tys. ukraińskich uchodźców

W Bydgoszczy pracuje ponad 1,5 tys. ukraińskich uchodźców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 20 maj 2022 06:14

Kilka dni temu informowaliśmy o rekordowo niskim bezrobociu w Bydgoszczy, z danych Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że stopa bezrobocia w Bydgoszczy wynosi mniej niż 2,3%, natomiast przez kwiecień rejestr bezrobotnych skurczył się o 125 osób. Co jest jednak ciekawe, przez ten miesiąc na bydgoski rynek pracy weszło około tysiąca uchodźców.

Pod koniec kwietnia w kujawsko-pomorskim mieliśmy zatrudnione w trybie spec ustawy (w ramach powierzeń zatrudnienia) dokładnie 4330 uchodźców, którzy po 26 lutego opuścili Ukrainę. W skali kraju było to ponad 101,7 tys, czyli w naszym regionie zatrudniło się mniej niż 4% uchodźców. W Bydgoszczy pracę powierzono 1.505 osobom, co stanowi 34,8% wszystkich powierzeń w kujawsko-pomorskim.

 

Ostatni raport w tej sprawie przedstawialiśmy w oparciu o dane na dzień 6 kwietnia, wówczas w kujawsko-pomorskim mieliśmy zatrudnione ponad 1,8 tys. uchodźców, z tego 655 osób w Bydgoszczy. Te dane pozwalają nam zobaczyć jaka była przez kolejne 24 dni kwietnia dynamika – w Bydgoszczy zatrudniono blisko 900 uchodźców. Ciekawe będą teraz dane za maj, które pozwolą oszacować czy kwiecień był miesiącem kulminacyjnym jeżeli chodzi o zatrudnienie uchodźców, czy ten punkt kulminacyjny następuje później.

 

W Bydgoszczy nadano około 10 tys. numerów PESEL, co pozwala oszacować, że liczba uchodźców w Bydgoszczy jest bliska tej liczbie. Pojawiają się opracowania, które mówią o kilkukrotnie wyższej liczbie uchodźców, ale póki co te dane nie znajdują potwierdzenia w faktach.

 

Struktura zatrudnienia kujawsko-pomorskich uchodźców

73,4% zatrudnionych w naszym województwie uchodźców, zostało zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenia. 45,2% uchodźców wykonuje proste prace niewymagające specjalnych klasyfikacji. Jak tłumaczył w kwietniu na sesji Sejmiku Województwa dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Łukasz Jaworski, w dużej mierze uchodźcy posiadają wykształcenie wyższe, ale charakteryzują się tym, że są gotowi podejmować pracę znacznie poniżej swoich kwalifikacji. Kolejna grupa 20,6% zatrudnionych to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.

 

Stanowiska specjalistów, pracowników biurowych i techników stanowią mniej niż 10% zatrudnionych uchodźców. Według dyrektora WUP specjaliści są w trudnej sytuacji na kujawsko-pomorskim rynku pracy z uwagi na słabą znajomość języka polskiego.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu