Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAndrzej Zaćmiński i Tomasz Koczur zostali profesorami

Andrzej Zaćmiński i Tomasz Koczur zostali profesorami

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 maj 2022 08:36
prof. Andrzej Zaćmiński prof. Andrzej Zaćmiński

Prezydent RP Andrzej Duda pod koniec kwietnia przyznał tytuł profesora nauk humanistycznych, w dziedzinie historii Andrzejowi Zaćmińskiemu, którego kariera naukowa głównie związana była z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. To kolejne wyróżnienie w ostatnim czasie dla pracownika naukowego UKW od prezydenta Dudy. Głowa państwa przyznała tytuł profesorski także Tomaszowi Kuczurowi.

Można powiedzieć, że profesor Andrzej Zaćmiński dzisiejszą UKW zna bardzo dobrze, zaczynał bowiem pracę naukową w Wyższej Szkole Pedagogicznej, którą następnie przekształciła się w Akademię Bydgoską, a ostatnie lata nosi dumne miano Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W latach 2006-2013 był zastępcą dyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego, od 2019 roku jest kierownikiem tej katedry.

Prof. Zaćmiński od lat współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi. Od 2013 roku nadzoruje prace w ramach polsko-serbskiego projektu badawczego „Polska i Jugosławia w XX wieku”, w którym uczestniczą naukowcy z różnych ośrodków akademickich w Polsce oraz państw bałkańskich.

 

Profesor Andrzej Zaćmiński jest autorem ponad 80. publikacji z zakresu historii najnowszej Polski oraz stosunków międzynarodowych po II wojnie światowej, a w szczególności: polskiej myśli zachodniej, historii Polski i emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii, parlamentaryzmu Polski Ludowej oraz historii regionu Kujaw i Pomorza po 1945 roku.

 


Profesor Tomasz Kuczur z UKW związany jest od 2000 roku. W 2004 roku uzyskał tytuł doktora nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, od 2011 roku może tytułować się też doktorem nauk prawnych, tytuł ten uzyskał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Profesor Tomasz Kuczur jest autorem pięciu monografii, współautorem dziesięciu monografii, a w swoim dorobku posiada również kilkadziesiąt artykułów naukowych.

 

Od 2020 r. pełni funkcję Kierownika Katedry Współczesnych Systemów Politycznych i Administracyjnych na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

 

Poza działalnością uczelnianą jest także ekspertem Kancelarii Senatu w zakresie opinii prawnych oraz członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw oceny wniosków rozliczeniowych po zrealizowanym projekcie/dofinansowaniu przez instytucje naukowo-badawcze w ramach programu "Wsparcie dla czasopism naukowych", na mocy powołania przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

 • Wciąż dwa odcinki S-10 między Bydgoszczą i Toruniem bez umów

  Do końca maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała podpisać umowy na budowę drogi ekspresowej S-10 między Bydgoszczą i Toruniem. Mamy sierpień i wciąż dwa odcinki, czyli 50% celu, nie zostały zrealizowane. Musimy się liczyć z tym, że te kilka tygodni opóźnienia przełoży się też na opóźnienia w realizacji inwestycji.

Wiadomości z regionu