Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚw. Barbara pojawi się nad Brdą

Św. Barbara pojawi się nad Brdą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 maj 2022 17:25
Św. Barbara pojawi się nad Brdą Wizualizacja

W latach 30. był pomysł usadowienia rzeźby patronki m.in. szyprów, sterników i górników św. Barbary, na wyspie jej imienia nieopodal bydgoskiej Katedry. Planowano także budowę świetlnej iluminacji. Ten plan zrealizowany będzie dopiero po blisko stu latach. Zakończyły się już prace koncepcyjne nad nowym zagospodarowaniem wyspy św. Barbary.

Rewitalizacja wyspy św. Barbary, bo tak można opisać planowane zabiegi zakłada uporządkowanie roślinności, powstanie także świetlna iluminacja, która nada temu miejscu uroku po zmroku. Iluminacja będzie wskazywać też miejsce przebiegu 18 południka. W końcu pojawi się też rzeźba św. Barbary, która będzie widoczna z Mostu Staromiejskiego.

 

Z planu połączenia wyspy z lądem zrezygnowano, natomiast pojawi się pomost pływający, który pozwoli dostać się na wyspę użytkownikom łódek czy kajaków. Planowane są też dla nich ławeczki.

 

Przetarg na wykonanie tych wszystkich założeń będzie elementem kolejnego przetargu na modernizację bulwarów. Z uwagi na rządowe dofinansowanie powinien on zostać ogłoszony wkróce.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu