Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok 2021 turystycznie był niewiele lepszy od 2020

Rok 2021 turystycznie był niewiele lepszy od 2020

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 maj 2022 07:26
Rok 2021 turystycznie był niewiele lepszy od 2020 Fot: Bartosz Bieliński

W 2021 roku 13,7 tys. zagranicznych turystów skorzystało na terenie Bydgoszczy 59,3 tys. noclegów. Jest to bardzo niewielki wzrost w stosunku do 2020 roku, ale stanowi jedynie około 43% liczby turystów, których gościliśmy w 2019 roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Najchętniej odwiedzające Bydgoszcz nacje to Niemcy i Ukraińcy.

Miarodajne dane dotyczące bydgoskiej turystyki będziemy mieli za rok, gdy podsumowany zostanie sezon 2022, bowiem poprzednie lata z uwagi na światową pandemię mocno zachwiały turystyką. W niedzielę przypadła rocznica otwarcia dla klientów stacjonarnie ogródków gastronomicznych, bowiem przez kilka miesięcy stacjonarna gastronomia była zamrożona i ograniczała się do świadczenia usług na wynos. Ponadto zapobieganie pandemii ograniczyło podróże międzynarodowe, natomiast obiekty hotelarskie pozostałą część sezonu musiały przestrzegać specjalnych reżimów, co też ograniczało możliwą liczbę turystów do przyjęcia.

 

W 2021 roku według danych GUS w Bydgoszczy gościło 13.709 zagranicznych turystów, to znaczny spadek w stosunku do 2019 roku, gdy było ich ponad 41,7 tys. Jest to jednak nieco lepszy wynik niż w 2020 roku, gdy było ich 12.476. Tym turystom udzielono 59.330 noclegów, czyli statystyczny pobyt trwał ponad 4 noclegi. Jak spojrzymy na 2019 rok to jest jednak spory spadek, wówczas noclegów było blisko 136 tys.

 

Jeżeli chodzi o liczbę udzielonych noclegów to dominowali Ukraińcy z ponad 24 tys. noclegów, dane nie są na tyle precyzyjne, aby oszacować jaki procent tej grupy to faktycznie turyści, a jaki procent kwaterowani np. w hostelach pracownicy. Na drugim miejscu mamy Niemców z ponad 8,8 tys. noclegów, dalej są Brytyjczycy z 3 tys. noclegów i Amerykanie z 2,8 tys. Dość sporo gościło u nas Hiszpanów 2,3 tys. noclegów 2021 roku, gdy w 2019 roku przed pandemią było ich 2,9 tys., co pokazuje, że pomimo pandemii Hiszpanie jeździli do Bydgoszczy. Mamy też ok. 1,8 tys. noclegów dla Włochów i 1,4 tys. dla Rosjan. Powyżej tysiąca noclegów udzielono też Czechom – ok. 1,4 tys.

 

W Toruniu więcej turystów, ale na krócej

W Toruniu w 2019 roku turystów było nieco więcej 17,8 tys., ale skorzystali oni z tylko 36,8 tys. noclegów, czyli średni pobyt w Toruniu trwał dwie noce.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu