Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok 2021 turystycznie był niewiele lepszy od 2020

Rok 2021 turystycznie był niewiele lepszy od 2020

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 maj 2022 07:26
Rok 2021 turystycznie był niewiele lepszy od 2020 Fot: Bartosz Bieliński

W 2021 roku 13,7 tys. zagranicznych turystów skorzystało na terenie Bydgoszczy 59,3 tys. noclegów. Jest to bardzo niewielki wzrost w stosunku do 2020 roku, ale stanowi jedynie około 43% liczby turystów, których gościliśmy w 2019 roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Najchętniej odwiedzające Bydgoszcz nacje to Niemcy i Ukraińcy.

Miarodajne dane dotyczące bydgoskiej turystyki będziemy mieli za rok, gdy podsumowany zostanie sezon 2022, bowiem poprzednie lata z uwagi na światową pandemię mocno zachwiały turystyką. W niedzielę przypadła rocznica otwarcia dla klientów stacjonarnie ogródków gastronomicznych, bowiem przez kilka miesięcy stacjonarna gastronomia była zamrożona i ograniczała się do świadczenia usług na wynos. Ponadto zapobieganie pandemii ograniczyło podróże międzynarodowe, natomiast obiekty hotelarskie pozostałą część sezonu musiały przestrzegać specjalnych reżimów, co też ograniczało możliwą liczbę turystów do przyjęcia.

 

W 2021 roku według danych GUS w Bydgoszczy gościło 13.709 zagranicznych turystów, to znaczny spadek w stosunku do 2019 roku, gdy było ich ponad 41,7 tys. Jest to jednak nieco lepszy wynik niż w 2020 roku, gdy było ich 12.476. Tym turystom udzielono 59.330 noclegów, czyli statystyczny pobyt trwał ponad 4 noclegi. Jak spojrzymy na 2019 rok to jest jednak spory spadek, wówczas noclegów było blisko 136 tys.

 

Jeżeli chodzi o liczbę udzielonych noclegów to dominowali Ukraińcy z ponad 24 tys. noclegów, dane nie są na tyle precyzyjne, aby oszacować jaki procent tej grupy to faktycznie turyści, a jaki procent kwaterowani np. w hostelach pracownicy. Na drugim miejscu mamy Niemców z ponad 8,8 tys. noclegów, dalej są Brytyjczycy z 3 tys. noclegów i Amerykanie z 2,8 tys. Dość sporo gościło u nas Hiszpanów 2,3 tys. noclegów 2021 roku, gdy w 2019 roku przed pandemią było ich 2,9 tys., co pokazuje, że pomimo pandemii Hiszpanie jeździli do Bydgoszczy. Mamy też ok. 1,8 tys. noclegów dla Włochów i 1,4 tys. dla Rosjan. Powyżej tysiąca noclegów udzielono też Czechom – ok. 1,4 tys.

 

W Toruniu więcej turystów, ale na krócej

W Toruniu w 2019 roku turystów było nieco więcej 17,8 tys., ale skorzystali oni z tylko 36,8 tys. noclegów, czyli średni pobyt w Toruniu trwał dwie noce.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Celnicy potwierdzają, że granica z Ukrainą pod względem rolnym nie jest szczelna

  Protesty rolników nadal trwają – w naszym województwie blokowana jest chociażby spory fragment drogi ekspresowej S5. Przyjrzyjmy się problematyce o jakiej mówią rolnicy i temu jak to może zostać rozwiązane.

 • Dlaczego rolnicy w Europie protestują?

  Dzisiaj musimy się liczyć ze sporymi utrudnieniami w całej Polsce – na dzisiaj rolnicy zapowiedzieli strajk generalny, jak spojrzymy na zarejestrowane zgromadzenia, to musimy mieć na uwadze, że możemy się spodziewać wydłużenia go o kolejne dni. Być może będą powstawać miasteczka namiotowe – sytuacja jest dynamiczna. O co chodzi jednak rolnikom w całej Unii Europejskiej?

Wiadomości z regionu