Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMemoriał Ireny Szewińskiej stał się na dobre bydgoską marką, choć na początku to nie było pewne

Memoriał Ireny Szewińskiej stał się na dobre bydgoską marką, choć na początku to nie było pewne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 16 maj 2022 13:34
Memoriał Ireny Szewińskiej stał się na dobre bydgoską marką, choć na początku to nie było pewne Fot: Paweł Skraba

Za nieco ponad dwa tygodnie (3 czerwca) odbędzie się IV Memoriał Ireny Szewińskiej, uznawany przez międzynarodową federację jako zawody rangi Gold, jak ujawnił główny organizator Krzysztof Wolsztyński, dwie kolejne edycje również odbędą się w Bydgoszczy. Początkowo nie było powiedziane, że będą to zawody organizowane corocznie w Bydgoszczy, dzisiaj nikt już jednak nie kwestionuje, że jest to już stała impreza bydgoska.

Irena Szewińska zdaniem wielu była najbardziej utytułowaną polską lekkoatletką w dziejach. Wsparcie Szewińskiej już jako działaczki sportowej pozwoliło zorganizować w Bydgoszczy pierwsze zawody o randze międzynarodowej i tak przez dekady ranga bydgoskich imprez rosła -

 

- Jest to memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejszej osoby jaką spotkałem w swoim życiu jeżeli chodzi o jej sukcesy, jej osobowość, która w pewnym momencie pomogła, mi i mieszkańcom naszego województwa, bo te imprezy które zaczęliśmy 20 lat temu, to wspólnie z panią Ireną. Dobrze, że Memoriał Ireny Szewińskiej jest w Bydgoszczy, bardzo się z tego cieszymy – mówi Krzysztof Wolsztyński, główny organizator najbliższego memoriału i jego poprzednich edycji.

 

Pierwszy Memoriał Ireny Szewińskiej zorganizowano na Zawiszy w 2019 roku, zastępując odbywający się corocznie Europejski Festiwal Lekkoatletyczny. Memoriał okazał się nie tylko nawiązaniem do wybitnej lekkoatletki, ale też zwiększył rangę bydgoskich zawodów, konkurs rzutu młotem zaliczono nawet do najbardziej prestiżowej diamentowej ligi. Wówczas koncepcja była jednak taka, że Memoriał Szewińskiej miałby się odbywać na różnych stadionach, Bydgoszcz natomiast została wyróżniona jako organizator I edycji, która przypadła w roku jubileuszu 100-lecia polskiej lekkiej atletyki.


W 2020 roku Bydgoszcz zorganizowała drugą edycję, rok temu trzecią, a za chwilę będzie czwarta edycja. W międzyczasie od 2020 roku Memoriał Szewińskiej awansował w kalendarzu światowej federacji do mitingów rangi Gold.

- Memoriał Gold takimi zasadami się kieruje, że organizator musi podać daty mitingów przynajmniej do Igrzysk Olimpijskich, do 2024 roku – poinformował Wolsztyński o tym, że Bydgoszcz zorganizuje także memoriały w 2023 i 2024 roku - Rodzina zdeklarowała się, że będzie to memoriał w Bydgoszczy, bo pani Irena czuła się tutaj dobrze.

 

- Na dzień dzisiejszy jest to tylko Bydgoszcz i wyłącznie Bydgoszcz – zaznaczył Wolsztyński.

 

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • Polregio informuje o porozumieniu ze związkowcami. Widmo strajku wisi nad dwoma województwami

  Wczoraj poinformowaliśmy, że związki zawodowe zapowiedziały na 10 października rozpoczęcie strajku, który doprowadzi do zatrzymania pociągów Polregio w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Dzisiaj Polregio informuje nas, że doszło do zawarcia porozumienia, zatem w pozostałych województwach, w tym kujawsko-pomorskim na dzisiaj nie ma większego ryzyka, że staną pociągi.

 • Maszyniści Polregio grożą strajkiem

  Dzisiaj mija termin ultimatum jakie związki zawodowe postawiły zarządowi Polregio domagając się podniesienia płac maszynistów. Związkowcy są już po referendum w sprawie ewentualnego strajku. Gdy wiosną ubiegłego roku maszyniści wyrażali swoje niezadowolenie w naszym regionie nie kursowało wiele pociągów, choć nie zastosowano wówczas najbardziej dotkliwego rozwiązania w postaci strajku generalnego.

Wiadomości z regionu