Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa tę noc muzealnicy czekali od dawna

Na tę noc muzealnicy czekali od dawna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 14 maj 2022 23:42

Ostatnie dwa lata nie były łatwe dla muzeów, pandemia znacząco ograniczyła liczbę odwiedzających, stąd też sobotni wieczór może być symboliczny, bowiem przed bydgoskimi muzeami pojawiły się tłumy za sprawą Europejskiej Nocy Muzeów. W Bydgoszczy tradycyjnie mieliśmy bardzo bogatą ofertę.

 

Siła Kultury - to hasło tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów. W Bydgoszczy jak to było normą przed pandemią działo się wiele, bardzo dużo czasu byłoby wymienianie wszystkich obiektów które tego dnia otworzyły się na zwiedzających. Tradycyjnie takim centrum była Wyspa Młyńska, gdzie faktycznie przed budynkami Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego tworzyły się ogromne kolejki. W tym roku inaugurację przeżywały Młyny Rothera, które nie mają co prawda jeszcze stałych ekspozycji, dzisiaj można było zobaczyć efektowne eksperymenty naukowe profesora Pytalskiego, co okazało się szczególną atrakcją dla najmłodszych, jednocześnie pozwalającą poznać podstawowe terminy z dziedziny fizyki. Na jeden pokaz wpuszczano po 300 osób, a zainteresowanie było tak duże, że część musiała poczekać w kolejce na kolejny pokaz.

 

 

 

 

Muzeum Wojsk Lądowych oprócz bogatej oferty przy ulicy Czerkaskiej, otworzyło swoją filię na Osowej Górze, gdzie już o godzinie 18, gdy się zaczynała bydgoska ENM pojawiło się kilkadziesiąt osób – Jest to taki magazyn Muzeum Wojsk Lądowych, z którego nasz najlepszy sprzęt wyjeżdża na różnego rodzaju piknik, na w święta wojskowe – wyjaśnia dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych Wojciech Bartoszek – Odpalamy pojazdy o pełnych godzinach. Był odpalany już zestaw rakietowy Toczka.

 

Bartoszek pokazując eksponaty, które już niekiedy od kilkudziesięciu lat nie są użytkowane przez polską armię, jednocześnie przyznał, że ten sprzęt obecnie wykorzystywany jest na Ukrainie zarówno przez Ukraińców i Rosjan – Mamy też Pion produkcji radzieckiej, po polsku Piwonia. Osiem sztuk było w Polsce, dwa są w Muzeum Wojsk Lądowych, jedno jest w Muzeum Artylerii, drugie na Osowej Górze. Też są one obecnie wykorzystywane niestety w trakcie działań wojennych na Ukrainie.

 

W filii Muzeum Wojsk Lądowych na Osowej Górze było też sporo sprzętu z okresu II wojny światowej, do części z nich można było wsiąść co z kolei bardzo podobało się najmłodszym.

 

Muzeum Kanału Bydgoskiego przeżywało natomiast swój debiut na Europejskiej Nocy Muzeów w nowej siedzibie, która umożliwia znacznie bardziej komfortowe i przestronne pomieszczenia do prezentowania dziedzictwa Kanału Bydgoskiego – Prezentuje ona całą historię Kanału Bydgoskiego od początku jego funkcjonowania poprzez jego przebudowę z różnego rodzaju aspektami, zarówno historycznymi, jak i tymi pokazującymi życie towarzyskie mieszkańców Bydgoszczy. Jak widzimy podczas Europejskiej Nocy Muzeów wielbicieli Kanału Bydgoskiego i wielbicieli Bydgoszczy nie pasuje – mówi o głównej izbie Muzeum jego kustosz Tomasz Izajasz. Faktycznie przez Muzeum Kanału Bydgoskiego na Okolu przewijało się cały czas sporo osób.

 

Muzeum Kanału Bydgoskiego przygotowało specjalnie na Europejską Noc Muzeów dodatkowe atrakcje – Pokazy uzbrojenia, musztry garnizonu gdańskiego. Oni pokazują nam jak wyglądała wojskowość pruska, ludzi którzy funkcjonowali przy budowie Kanału Bydgoskiego – opowiada Izajasz, zainaugurowano też wystawę o życiu towarzyskim bydgoszczan z początku z XX wieku, był też pokaz kobiecej mody z przełomu XIX i XX wieku.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wciąż dwa odcinki S-10 między Bydgoszczą i Toruniem bez umów

  Do końca maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała podpisać umowy na budowę drogi ekspresowej S-10 między Bydgoszczą i Toruniem. Mamy sierpień i wciąż dwa odcinki, czyli 50% celu, nie zostały zrealizowane. Musimy się liczyć z tym, że te kilka tygodni opóźnienia przełoży się też na opóźnienia w realizacji inwestycji.

 • Czerwiec był ,,ekstremalnie ciepły”

  Był to trzeci najcieplejszy czerwiec w XXI wieku w Polsce, czwarty natomiast od 1951 roku (gdy prowadzone są pomiary) – wynika z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Średnia temperatura w czerwcu wyniosła 18,6 stopnia Celsjusza i była o 1,8 stopnia powyżej normy.

Wiadomości z regionu