Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRównież Bydgoszcz nie wykorzystała możliwości programu Kolej Plus

Również Bydgoszcz nie wykorzystała możliwości programu Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 16 maj 2022 10:31

Od pewnego czasu trwa w naszym regionie wrzawa, że kujawsko-pomorskie zalicza się do niewielkiego grona województw, w których nie będą realizowane projekty finansowane z rządowego programu Kolej Plus. O tym jak ociągano się w dużymi projektami, bez większego wsparcia władz województwa, to wiele razy pisaliśmy. Trzeba jednak też wskazać, że program ten stwarzał też szansę do rozwoju bydgoskiej kolei metropolitalnej, z którego jednak dość szybko zrezygnowano.

Idea kolei metropolitalnej w bydgoskim ratuszu od wielu lat napotyka na opór. Co prawda widzimy, że rośnie liczba podmiejskich linii autobusowych w ramach współpracy międzygminnej, to już w sprawie kolei widać brak pomysłu, a może bardziej samej woli.

 

Latem 2020 roku, gdy prowadzony był nabór w ramach I etapu, bydgoscy społecznicy zaproponowali ratuszowi zgłoszenie projektu modernizacji linii kolejowej nr 209 na terenie Bydgoszczy. Chodziło o dobudowę drugiego toru na terenie Fordonu. Linia nr 209 łączy Bydgoszcz z Chełmżą, ale jej ponad 5 km odcinek przebiega przez Bydgoszcz. Były też koncepcje budowy nowych przystanków na linii Bydgoszcz – Inowrocław na Okolu i Wilczaku. Budowa tych przystanków i tak znajduje się jednak w planach PKP PLK w perspektywie do 2027 roku, ale szansy linii fordońskiej 209 już nie dano.

 

Trzeba też przypomnieć, że zgłoszenie inwestycji do pierwszego etapu nie wiązało się z żadnymi zobowiązaniami, pozwoliłoby to jednak przez kolejne miesiące odbyć debatę czy ta inwestycja jest potrzebna i ewentualnie opracować studium, które pozwoliłoby się znaleźć na liście rankingowej. Wzrost poziomu finansowania dla Kolej Plus, którym zajmuje się obecnie parlament sprawi, że prawie wszystkie zgłoszone projekty otrzymają dofinansowanie.

 

Program Kolej Plus zakłada, że rząd sfinansuje 85% wartości inwestycji, pozostałe 15% dołożyć mają samorządy, nie jest powiedziane, że tylko Miasto Bydgoszcz w przypadku linii nr 209, bo to przecież też ważna linia dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które również mogłoby partycypować w tym projekcie.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu