Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku

O początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 14 maj 2022 11:42
O początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku Fot: Katarzyna Boruta

Kontynuujemy ukraiński cykl ,,Poznaj Bydgoszcz”, w którym pokazujemy co warto z punktu widzenia turystycznego zobaczyć. Cykl powstał głównie z myślą o ukraińskich uchodźcach w Bydgoszczy, ale nasze materiały mogą już w czasach pokoju służyć jako narzędzie wspierające bydgoską turystykę, w szczególności, że język ukraiński nie jest zbyt powszechny wśród przewodników turystycznych.

 

Na zwiedzanie Białego Spichrza, gdzie mieszczą się zbiory archeologiczne zaprasza Inna Yaremchuk i współpracująca z Portalem Kujawskim Bohdana Lavrynczuk. Odcinek ten ukazał się w piątek, w przeddzień Europejskiej Nocy Muzeów, w którą dzisiaj również możemy odwiedzić Biały Spichrz.

 

Warto odwiedzić to miejsce także z tego powodu, że dla uchodźców z Ukrainy w czwartki wstęp jest bezpłatny, w pozostałe dni zbiory można obejrzeć za symboliczną złotówkę. Skąd w ogóle wzięła się nazwa Bydgoszcz? Jedna z tez głosi, że stara nazwa Bydgostia nawiązuje do słów ,,siedziba gocka”, co ma związek z przybyłymi w okresie od I do IV ery ze Skandynawii Gotami i Gepidami. Wspomnieć warto, że Goci w ramach swojej wędrówki udali się też na ziemie Ukrainy. W Białym Spichrzu zobaczymy pamiątki z tamtego okresu. Zobaczyć możemy także łódź dłubankę, która według analiz ma około 4,5 tys. lat.

 

Cały odcinek do obejrzenia:

 

Dziękujemy za wspólpracę przy tym odcinku kierownikowi zbiorów archeologicznych Muzeum Okręgowego Józefowi Łosiowi oraz Katarzynie Borucie.

 

Pod koniec maja planujemy zaprezentować kolejny odcinek z cyklu ,,Poznaj Bydgoszcz”.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu