Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNie można jednocześnie wspierać bandytów i ofiar katów

Nie można jednocześnie wspierać bandytów i ofiar katów

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 14 maj 2022 00:23
Paweł Skutecki u zbrodniarza Al Assada Paweł Skutecki u zbrodniarza Al Assada

W czwartek wieczorem na Fan Page Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu ukazało się zaproszenie na szkolenia ,,jak lepiej pomagać Ukraińcom”. Kilku działaczy NGO zwróciło nam uwagę, że wprowadza to trochę w błąd jakby to było szkolenie organizowane pod egidą Miasta w ramach BCOPW, mało kto zauważa logotyp organizatora fundacji Będziem Polakami, którą tworzą aktywni politycy, którzy wspierali sojuszników Władymira Putina.

 

Główną postacią w Będziem Polakami jest były poseł Paweł Skutecki (pierwszy z fudnatorów), który w 2018 roku wbrew polityce NATO i polskiego rządu pojechał do Syrii legitymować lokalnego dyktatora Baszara Al Assada, któremu zarzuca się stosowanie w Aleppo broni chemicznej, a potem w Polsce próbował go przedstawiać z dobrej strony jako przyjaciela. Al Assad być może kogoś przyjacielem jest, ale Władymira Putina, bowiem obok Łukaszenki i koreańskiego dyktatora był jedynym broniącym na forum ONZ rosyjskiej agresji na Ukrainę, jednocześnie pozytywnie oceniając to, że Rosja zaatakowała Ukrainę. Przy okazji tej wizyty Skutecki spotkał się też liderami organizacji terrorystycznej Hezbollah, w której też widział przyjaciół, a ostatnie tygodnie ta organizacja robi wszystko, aby rząd Libański nie solidaryzował się z Ukrainą. Brzmi to tragicznie w sytuacji, gdy Libańczycy cierpią głód, a wstrzymanie dostaw zboża z Ukrainy (Rosjanie blokują porty), tylko kryzys humanitarny tam zaostrzą.

 

Drugą postacią w Będziem Polakami jest Karol Kwiatkowski (wiceprezes), to według strony Sejmu RP wciąż asystent posła Grzegorza Brauna, który w ostatnich tygodniach szerzył narrację, że Ukraińcy mają za duże przywileje w Polsce oraz wszczynał awantury w parlamencie o to, że na gmachu Sejmu pojawiła się ukraińska flaga. Dla Brauna z objętej wojną Ukrainy nie przybyli uchodźcy tylko, jak to pogardliwie podkreśla w swoich wypowiedziach: przesiedleńcy!

 

Nie można wspierać jednych i drugich

Wypad do Syrii i Libanu to była ogromna głupota, ale też nie jestem zwolennikiem, aby przez jedną głupotę kogoś do końca życia przekreślać. W przypadku Pawła Skuteckiego zabrakło jednak jednak wydaje się prostej rzeczy - odcięcia się od Al Assada i Hezbollahu, w kontekście ich wrogiej postawy wobec Ukraińców, a jednocześnie zbyt bliskiego wspierania Putina, co dla nas Polaków jest też powodem do niepokoju. Nawet nie chodzi o jakieś przepraszanie, ale o zwykłe powiedzenie, że ,,Al Assad to bandyta” oraz odesłanie medalu libańskim terrorystom, bowiem spływa on krwią.

 

Tylko tyle, ale wydaje się, że aż tyle, polityk liczy zapewne, że kiedyś się sytuacja polityczna zmieni, więc po co zamykać sobie drogę do tych środowisk.

 

Wpadka BCOPW jak z tłumaczem prezydent

Zaangażowanie w promocję inicjatywy przez BCOPW, w taki sposób, że wielu wolontariuszy myśli, że to inicjatywa koordynowana przez ratusz, to poziom wpadki podobny do tego, gdy w marcu pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z ofiarami wojny, a jako tłumacza zatrudniono oskarżonego o szpiegostwo Mateusza Piskorskiego. Ta sama osoba kilka dni temu towarzyszyła rosyjskiemu ambasadorowi podczas prowokacji, która zakończyła się oblaniem go czerwoną imitacją farby.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu