Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo dwóch latach wróciły Koncerty Maryjne z Różą

Po dwóch latach wróciły Koncerty Maryjne z Różą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 maj 2022 07:15

Od wielu lat za sprawą Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, maj będący miesiące maryjnym, kojarzył się w Bydgoszczy z Koncertami Maryjnymi z Różą, których geneza sięga lat 20. XX wieku. Przez ostatnie dwa lata koncerty nie odbywały się w tradycyjnej formie, z uwagi na pandemię COVID-19. W tym roku TMMB w nieco skromniejszej formule swoją inicjatywę reaktywowało.

 

Geneza tych koncertów sięga odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości, czy jak my bardziej wyraziście to nazwiemy polskości, co miało miejsce w styczniu 1920 roku. W kolejnych latach regionalne chóry zbierały się w spontanicznie w Katedrze, aby dziękować Bogu za powrót do Polski. W 2010 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wróciło do tamtej inicjatywy, co roku Koncerty Maryjne z Różą zyskiwały na znaczeniu, stały się nawet wydarzeniem ogólnopolskim, bowiem jako wydarzenia towarzyszące odbywały się koncerty np. w Warszawie. Bydgoszczanie mogli natomiast niemalże codziennie po wieczornej Mszy Świętej (koncert rozpoczyna się o godzinie 18:30, niekiedy obejmuję też Mszę z godziny 18:00) posłuchać pięknego śpiewu. W praktyce te koncerty stały się swego rodzaju przeglądem lokalnych chórów.

 

Po pandemii wracamy

W tym roku odbywa się XI edycja koncertów, pod patronatem bp. Krzysztofa Włodarczyka, które która rozpoczęła się 8 maja. Koncertów jest mniej niż zwykle, ale przygotowanie inicjatywy zajmuje wiele miesięcy, a jeszcze dwa-trzy miesiące temu ciężko było powiedzieć w jakim kierunku pójdzie sytuacja epidemiczna.

 

Na inaugurację 8 maja wystąpił chór kameralny ,,Akolada”. Przed nami jeszcze 7 koncertów – kolejny odbędzie się 22 maja, zobaczymy wówczas Chór Collegium Medicum w Bydgoszczy. Dzień później wystąpi zespół wokalny ,,CANTUS PARS”.

 

Hymn koncertów maryjnych - Mater Dei Mmento Mei:

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

  W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu