Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo dwóch latach wróciły Koncerty Maryjne z Różą

Po dwóch latach wróciły Koncerty Maryjne z Różą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 maj 2022 07:15

Od wielu lat za sprawą Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, maj będący miesiące maryjnym, kojarzył się w Bydgoszczy z Koncertami Maryjnymi z Różą, których geneza sięga lat 20. XX wieku. Przez ostatnie dwa lata koncerty nie odbywały się w tradycyjnej formie, z uwagi na pandemię COVID-19. W tym roku TMMB w nieco skromniejszej formule swoją inicjatywę reaktywowało.

 

Geneza tych koncertów sięga odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości, czy jak my bardziej wyraziście to nazwiemy polskości, co miało miejsce w styczniu 1920 roku. W kolejnych latach regionalne chóry zbierały się w spontanicznie w Katedrze, aby dziękować Bogu za powrót do Polski. W 2010 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wróciło do tamtej inicjatywy, co roku Koncerty Maryjne z Różą zyskiwały na znaczeniu, stały się nawet wydarzeniem ogólnopolskim, bowiem jako wydarzenia towarzyszące odbywały się koncerty np. w Warszawie. Bydgoszczanie mogli natomiast niemalże codziennie po wieczornej Mszy Świętej (koncert rozpoczyna się o godzinie 18:30, niekiedy obejmuję też Mszę z godziny 18:00) posłuchać pięknego śpiewu. W praktyce te koncerty stały się swego rodzaju przeglądem lokalnych chórów.

 

Po pandemii wracamy

W tym roku odbywa się XI edycja koncertów, pod patronatem bp. Krzysztofa Włodarczyka, które która rozpoczęła się 8 maja. Koncertów jest mniej niż zwykle, ale przygotowanie inicjatywy zajmuje wiele miesięcy, a jeszcze dwa-trzy miesiące temu ciężko było powiedzieć w jakim kierunku pójdzie sytuacja epidemiczna.

 

Na inaugurację 8 maja wystąpił chór kameralny ,,Akolada”. Przed nami jeszcze 7 koncertów – kolejny odbędzie się 22 maja, zobaczymy wówczas Chór Collegium Medicum w Bydgoszczy. Dzień później wystąpi zespół wokalny ,,CANTUS PARS”.

 

Hymn koncertów maryjnych - Mater Dei Mmento Mei:

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Blisko rok po rosyjskiej inwazji europejczycy nadal solidarni z Ukrainą

  Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.

 • Portal chwilowo zawieszony

  1 i 2 lutego nie pojawią sie żadne nowe treści na Portalu Kujawskim.  W ten sposób chcemy pokazać jakim zagrożeniem dla lokalnych mediów jest wydawanie przez Urząd Miasta Bydgoszczy swoich mediów, które nie muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym. Bez prywatnych mediów, czytelnicy będą skazani jedynie na przekaz kreowany przez polityków, bez poruszania dla nich niewygodnych kwestii.

Wiadomości z regionu