Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski MOPS przekazał bydgoszczanom prawie 700 tys. zł za przyjęcie Ukraińców. Zmieniają się zasady

Bydgoski MOPS przekazał bydgoszczanom prawie 700 tys. zł za przyjęcie Ukraińców. Zmieniają się zasady

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 maj 2022 14:55

Przyjęta przez parlament specustawa zakładała, że każdy przyjmujący uchodźcę z Ukrainy pod swój dach otrzymać może za każdy dzień pobytu 40 zł zapomogę przez okres dwóch miesięcy. MSWiA zmieniło rozporządzenie wydłużając możliwy czas pomocy nawet do 4 miesięcy, czyli 120 dni. Przy czym zmieniła się istotna formalność.

Wnioski o zapomogi za okres od 29 kwietnia wymagają podania numeru PESEL uchodźcy. Za uchodźcę zgodnie z przepisami uznaje się osobę, która przekroczyła jakąkolwiek granicę ze strony ukraińskiej po 26 lutego. Wcześniej dający schronienie uchodźcom mogli otrzymywać zapomogę bez posiadania przez uchodźcę numeru PESEL. MSWiA zapewne uznało, że do 29 kwietnia minęło wystarczająco czasu, aby każdy zainteresowany uchodźca uzyskał ten numer, który uprawnia też do innych świadczeń, przede wszystkim jednorazowej pomocy w kwocie 300 zł.

 

Zapomogę 40 zł dla przyjmujących uchodźców w Bydgoszczy wypłaca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Do tej pory bydgoszczanom wypłacono 692 tys. zł z tego tytułu.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Czy dojdzie do zmiany na fotelu marszałka? Na dzisiaj nie ma poważnych kontrkandydatów

  Piotr Całbecki marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego jest od 2006 roku, czyli za dwa lata może świętować dwudziestolecie na tym stanowisku. Na dzisiaj wydaje się on głównym kandydatem na kolejną kadencję. Po cichu słychać już w różnych środowiskach głosy ,,czas na marszałka” z Bydgoszczy, zapewne te głosy będą się pojawiać jeszcze bardziej wyraziście w kampanii wyborczej, ale będziemy je mogli traktować głównie jako kiełbasę wyborczą.

 • Celnicy potwierdzają, że granica z Ukrainą pod względem rolnym nie jest szczelna

  Protesty rolników nadal trwają – w naszym województwie blokowana jest chociażby spory fragment drogi ekspresowej S5. Przyjrzyjmy się problematyce o jakiej mówią rolnicy i temu jak to może zostać rozwiązane.

Wiadomości z regionu