Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski MOPS przekazał bydgoszczanom prawie 700 tys. zł za przyjęcie Ukraińców. Zmieniają się zasady

Bydgoski MOPS przekazał bydgoszczanom prawie 700 tys. zł za przyjęcie Ukraińców. Zmieniają się zasady

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 maj 2022 14:55

Przyjęta przez parlament specustawa zakładała, że każdy przyjmujący uchodźcę z Ukrainy pod swój dach otrzymać może za każdy dzień pobytu 40 zł zapomogę przez okres dwóch miesięcy. MSWiA zmieniło rozporządzenie wydłużając możliwy czas pomocy nawet do 4 miesięcy, czyli 120 dni. Przy czym zmieniła się istotna formalność.

Wnioski o zapomogi za okres od 29 kwietnia wymagają podania numeru PESEL uchodźcy. Za uchodźcę zgodnie z przepisami uznaje się osobę, która przekroczyła jakąkolwiek granicę ze strony ukraińskiej po 26 lutego. Wcześniej dający schronienie uchodźcom mogli otrzymywać zapomogę bez posiadania przez uchodźcę numeru PESEL. MSWiA zapewne uznało, że do 29 kwietnia minęło wystarczająco czasu, aby każdy zainteresowany uchodźca uzyskał ten numer, który uprawnia też do innych świadczeń, przede wszystkim jednorazowej pomocy w kwocie 300 zł.

 

Zapomogę 40 zł dla przyjmujących uchodźców w Bydgoszczy wypłaca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Do tej pory bydgoszczanom wypłacono 692 tys. zł z tego tytułu.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu