Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNie dopuśćmy, aby uchwała o Park&Ride okazała się praktycznym absurdem

Nie dopuśćmy, aby uchwała o Park&Ride okazała się praktycznym absurdem

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 maj 2022 00:01

Mamy niedzielę – przy kościele na Węźle Zachodnim samochody wiernych upychane są na terenie parafialny, niektóre pojazdy parkowane są na terenie zielonym, ciężko jest przejechać ulicą Głuchą, z uwagi na zaparkowane samochody, obok stoi pusty parking, który mógłby pomieścić kilkadziesiąt samochodów. Na szczęście to tylko prognoza, ale wydaje się ona bardzo prawdopodobna, po uruchomieniu systemu Park&Ride.

 

System Park&Ride to w Polsce mimo wszystko pewien eksperyment, Polacy nie są nauczeni łączenia środków transportu, a w szczególności wielu osobom trudno jest sobie wyobrazić, że najpierw mają jechać samochodem osobowym, potem zaparkować i dalej jechać autobusem. Być może za kilka lat jako społeczeństwo się tego nauczymy, dlatego samo inwestowanie w Park&Ride może być właściwym kierunkiem.

 

Kto będzie parkował w weekendy?

Zgodnie z zapowiedzią system ten ma funkcjonować również w soboty i w niedzielę. W ten dni już w strefie płatnego parkowania opłaty nie są pobierane. Zważywszy na mniejsze natężenie ruchu, w szczególności w niedzielę, gdy liczba dojeżdżających do pracy jest znacznie mniejsza, zasadne jest zadanie pytania kto będzie na tych parkingach parkował? Chyba nikt nie liczy, że wierni przyjeżdżający na wspomniany Węzeł Zachodni na Mszę, będą płacić 6 zł za godzinę parkowania? Raczej spodziewać możemy się parkowania wszędzie obok, tam gdzie płacić nie trzeba, czyli samochody zamiast w sposób cywilizowany na parkingu, będą blokować część jezdni ulic. Do podobnych sytuacji, ale w mniejszej skali, będzie dochodzić też w innych lokalizacjach, gdzie powstają parkingi P&R w Bydgoszczy. Parkingi P&R najprawdopodobniej będą stały puste, a samochody znajdą się obok.

 

Jeszcze można wycofać się z tej decyzji

Zakładając to, że jako społeczeństwo musimy się Park&Ride nauczyć wydaje się zasadne wycofanie z odpłatności za parkowanie w weekendy i ewentualna obserwacja czy parkingi się nie zapełniają w tym okresie. Z takim też publicznym apelem się zwracam do prezydenta, bowiem według zapisów uchwały Rady Miasta zarządca decyduje kiedy dany parking w funkcjonuje jako Park&Ride.

 

Ponadto należy jeszcze raz przemyśleć kwestię zasad funkcjonowania parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej, bowiem zasady przyjęte przez radnych wydają się niesprawiedliwe. Przypominając – połowa parkingu będzie funkcjonować jako podstrefa C strefy płatnego parkowania, a połowa jako Park&Ride. Za godzinę parkowania w obu częściach zapłacimy tyle samo, z tą różnicą, że w części Park&Ride będziemy mogli korzystać w cenie opłaty za parkowanie z komunikacji miejskiej, a kilka miejsc parkingowych dalej już nie. Z kolei w soboty i niedzielę miejsca w podstrefie C będą bezpłatne, a w strefie Park&Ride już nie.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu