Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDecyzja blokująca rozbudowę spalarni Eneris cofnięta

Decyzja blokująca rozbudowę spalarni Eneris cofnięta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 maj 2022 13:48

W grudniu prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zapowiedział, że po konsultacjach z Miejską Pracownią Urbanistyczną wyrazi negatywną opinię w sprawie rozbudowy spalarni odpadów niebezpiecznych Eneris na terenach dawnego Zachemu. Domagali się tego mieszkańcy, zaniepokojeni planami rozbudowy spalarni. Prezydent wskazał na niezgodności z planem miejscowym.

Inwestor Eneris niezadowolony z decyzji ratusza, złożył skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, czyli organu pomiędzy samorządem a sądem. SKO w piątek 6 maja orzekło o tym, że decyzja prezydenta była niezgodna z prawem, tym samym ją uchyliła. Prezydent będzie musiał ponownie rozpatrzyć wniosek inwestora o rozbudowę instalacji unieszkodliwiania odpadów. Samorządowe Kolegium Odwoławcze podważyło przede wszystkim podstawy prawne na jakich oparł się prezydent.

 

Ratusz nie otrzymał jeszcze pisemnego uzasadnienia decyzji, stąd też nie może się do niej odnieść. W świetle polskiego prawa protesty społeczne to nie jest wystarczająca przesłanka, aby zablokować tego typu inwestycję. Jeżeli prezydent ponownie wyda decyzję odmowną i będzie można wykazać naruszenie prawa, wówczas sądownie będzie można orzec o zgodzie na rozbudowę instalacji.

 

Do tej pory pozytywnie rozbudowę instalacji Eneris ocenił Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz Sanepid.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Blisko rok po rosyjskiej inwazji europejczycy nadal solidarni z Ukrainą

  Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.

 • Portal chwilowo zawieszony

  1 i 2 lutego nie pojawią sie żadne nowe treści na Portalu Kujawskim.  W ten sposób chcemy pokazać jakim zagrożeniem dla lokalnych mediów jest wydawanie przez Urząd Miasta Bydgoszczy swoich mediów, które nie muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym. Bez prywatnych mediów, czytelnicy będą skazani jedynie na przekaz kreowany przez polityków, bez poruszania dla nich niewygodnych kwestii.

Wiadomości z regionu