Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie lotnisko najbardziej ucierpiało na pandemii COVID-19

Bydgoskie lotnisko najbardziej ucierpiało na pandemii COVID-19

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 maj 2022 00:24
Bydgoskie lotnisko najbardziej ucierpiało na pandemii COVID-19 Fot: PLB

Pandemia COVID-19 wstrząsnęła rynkiem lotniczym na całym świecie, sporo straciły lotniska, chyba jeszcze bardziej linie lotnicze. Odbudowa tych dwóch lat będzie trwała latami. W Polsce najbardziej oberwał Port Lotniczy Bydgoszcz. W 2021 roku polskie lotniska obsłużyły niecałe 19,7 mln pasażerów, gdy w 2019 roku było to ponad 49 mln – oznacza to spadek liczby pasażerów o 59,9% - wynika z opublikowanego niedawno raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

 

Spadki procentowe na poszczególnych lotniskach – najmniej straciło lotnisko w Zielonej Górze – niespełna 38%, choć zaznaczmy, że jest to lotnisko, które obsługuje najmniej pasażerów w Polsce. Procentowo najwięcej stracił jednak Port Lotniczy Bydgoszcz – aż 77%.

 

W 2021 roku bydgoskie lotnisko obsłużyło tylko 95,1 tys. pasażerów, gdy w 2019 roku było to 413 tys. Rok 2020 zamknął się na 124,5 tys. pasażerów, choć pierwsze miesiące dawały nadzieję, że będzie kolejny rekord powyżej 500 tys., jednak pojawienie się w marcu pandemii wszystkim wstrząsnęło.

 

Lublin wyprzedził Bydgoszcz.

W ostatnich latach głównie bydgoskie lotnisko rywalizowało z portem w Lublinie. Od 2018 roku w tej rywalizacji pewnie zaczęło prowadzić bydgoskie lotnisko, to jednak w ubiegłym roku Lublin obsłużył 107,4 tys. pasażerów wyprzedzając Bydgoszcz. Gorzej z aktywnych lotnisk od PLB w 2021 roku wypadły tylko: Łódź (z niecałymi 70 tys. pasażerami), Olsztyn (z ponad 47 tys. pasażerów) i Zielona Góra (z ponad 20,6 tys. pasażerów). Oznacza to, że pod względem liczby pasażerów znaleźliśmy się dopiero na 11 pozycji z 14 (plus 15 Radom, który w ostatnich latach nie obsługiwał pasażerów).

 

Znaleźliśmy się wśród tych, którzy w 2021 stracili

Dla większości polskich lotnisk najgorszym rokiem był 2020, natomiast rok ubiegły przyniósł pewną poprawę. Bydgoskie lotnisko znalazło się w tej grupie portów, które także straciły pomiędzy 2020 i 2021 rokiem, co może być pewnym powodem do niepokoju, w szczególności, że strata na poziomie 23% pasażerów to ponownie najwyższa strata w kraju. Na minusie w ostatnim roku były także: Łódź, Lublin i Szczecin (ten ostatni minimalnie bo tylko 2,2% straty).

 

Wpływ na to, że rok 2021 był dla bydgoskiego lotniska jeszcze gorszy od 2020 miało to, że większość lotów odbywa się do Wielkiej Brytanii, gdzie były okresy wstrzymywania tych połączeń z uwagi na międzynarodowe restrykcje pandemiczne.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu