Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZwiązki handlarza bronią i respiratorami z bydgoskim Nitro-Chem

Związki handlarza bronią i respiratorami z bydgoskim Nitro-Chem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 maj 2022 00:40

Zakup respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia od handlarza bronią, które w większości nie dotarły, a te co dotarły nie nadawały się do użycia, to jedna z bardziej nośnych spraw ostatnich dwóch lat medialnie. Sprawę bada prokuratura, ale nie może postawić ,,handlarzowi” zarzutów, bowiem wyjechał z Polski i nikt nie wie gdzie przebywa. Jak się okazuje Andrzej I. miał też epizody związane z bydgoską spółką Nitro-Chem, jednym z czołowych producentów materiałów wybuchowych w NATO.

 

W 2017 roku zrobiło się w Bydgoszczy głośno po tym, gdy prezes Nitro-Chem Tomasz Ptaszyński został odwołany z funkcji. Z oświadczenia Rady Nadzorczej spółki wynikało, że przyczyną zmiany zarządu są wykryte nieprawidłowości. Politycznie i medialnie temat przedstawiano jednak jako wymianę wieloletniego prezesa na partyjnego nominata przez PiS. Tamte nieprawidłowości są do dzisiaj przedmiotem badania prokuratury, niektóre wątki łączą się natomiast z aferą respiratorową.

 

Wspólny mianownik pojawia się w wątku albańskim, gdzie zarzucano Ptaszyńskiemu nieprawidłowości. Okazało się, że w Tiranie, stolicy Albanii zarejestrował on spółkę o takiej samej nazwie jak bydgoska – Nitro-Chem. Przedstawicielem albańskiego Nitro-Chem był Andrzej I., czyli osoba która obiecała Ministerstwu Zdrowia sprowadzić ponad tysiąc respiratorów, na co wzięła 35 mln euro zaliczki, a tak naprawdę nie dostarczyła żadnego sprawnego sprzętu medycznego. Andrzej I. w Albanii prowadził też swoją spółkę UNIMESKO, która w dokumentach wskazywała, że jest w bliskiej współpracy z bydgoskim Nitro-Chem.

 

Współpraca z Andrzejem I. miała przynieść Nitro-Chemowi ok. 1,3 mln dolarów straty. Ten wątek ma być badany wciąż przez prokuraturę.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu