Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSztybel: Powinniśmy wspierać wolną Ukrainę bo kochamy Polskę

Sztybel: Powinniśmy wspierać wolną Ukrainę bo kochamy Polskę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 maj 2022 14:25

- Jak mówił Jerzy Giedroyc – Nie ma wolnej i bezpiecznej Polski, bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy – podkreślał podczas bydgoskich uroczystości 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Jego przemówienie było odstające od pozostałych, nie tylko za sprawą wątku ukraińskiego, ale też pewnych przytyków do polityków traktujących Unię Europejską jak wroga.

- To bardzo dobra okazja, aby zapytać co dzisiaj znaczy słowo patriotyzm? - mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel - Wszyscy zdajemy sobie sprawę z momentu w jakim jesteśmy, to jak pomagaliśmy osobom z Ukrainy, uciekającym przed wojną, ale także wspierając osoby, które zostały na terenie objętym wojną, to była miara patriotyzmu Polaków.


Sztybel nawiązując do Jerzego Giedroyca wskazał, że niezależna od Rosji Ukraina jest w polskim interesie -Ważnym elementem dzisiejszego patriotyzmu jest to, że powinniśmy być ambasadorem wolnej Ukrainy w Unii Europejskiej. Powinniśmy być ambasadorem jej interesu. Jak mówił Jerzy Giedroyc – Nie ma wolnej i bezpiecznej Polski, bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy.

 

W jego wystąpieniu nie obyło się jednak bez przytyków pod adresem uniosceptyków - Zawsze jest czas i miejsce powiedzieć, że nie można nazywać unijnej flagi ,,unijną szmatą”, że nie można mówić toczeniu III wojny światowej z Komisją Europejską, że nie można mówić o brukselskim okupancie. To nie jest polska racja stanu -  podkreślał Sztybel - Dlatego, że kochamy Polskę, musimy być ambasadorem wolnej i bezpiecznej Ukrainy, nie dlatego, że kochamy Unię Europejską, nie dlatego, że wspieramy Ukrainę, ale dlatego, że wspieramy Polskę.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu