Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSą pierwsze wizualizację jak wyglądać będzie Plac Kościeleckich

Są pierwsze wizualizację jak wyglądać będzie Plac Kościeleckich

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 05 maj 2022 00:59

Od dłuższego czasu trwają przygotowania do rewitalizacji Placu Kościeleckich. Wczoraj Urząd Miasta opublikował pierwsze wizualizację jak ma się zmienić to miejsce. Kształt remontu konsultowany był z Radą ds. Estetyki. W maju ogłoszony ma zostać przetarg na prace budowlane.

Po przetargu dowiemy się ile ta inwestycja będzie kosztować, przy czym kwotę 5 mln zł Bydgoszcz pozyskała już z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rewitalizacja ma się zakończyć w przyszłym roku.

 

- Metamorfoza Placu Kościeleckich to zadanie wymagające dbałości o każdy detal. Dla osób korzystających z komunikacji publicznej to miejsce będzie pierwszym postawieniem stopy na bydgoskiej Starówce, dla studentów uczących się w pobliskim Uniwersytecie i pracowników biurowca miejscem wytchnienia i odpoczynku. Chcemy, aby Plac był przyjazny dla pieszych i spójny ze śródmiejskim stylem. Nad estetyką tego miejsca pracujemy wspólnie z Radą ds. Estetyki. Wszystkie prace prowadzone będą z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie oraz likwidacji szpecących plac betonowych murków – mówi wiceprezydent Michał Sztybel odpowiedzialny za miejskie inwestycji.

 

 

 

 

Miejsce do odpoczynku wśród kolorowych kwiatów

Ogłoszenie przetargu na roboty budowlane planowane jest w maju br. Plac Kościeleckich po rewitalizacji zyska charakter otwartej zielonej przestrzeni w centrum miasta. Uzupełnieniem alei spacerowej będzie montaż elementów małej architektury. Estetyczne i wygodne ławki sprawią, że Plac stanie się miejscem wypoczynku i spotkań pobliskiej uczelni, centrum biznesowego, ośrodka kultury i kościoła.

 

Plac Kościeleckich pozostanie węzłem komunikacyjnym, dlatego tak ważna jest likwidacja barier architektonicznych w tym miejscu. Pojawią się dwa przejścia pomiędzy częścią północną, a południową, a wejścia na skwer od jego szczytów zostaną wyprofilowane. W ramach robót przebudowane zostaną również wewnętrzne instalacje podziemne.

 

Chodniki w śródmiejskim stylu

Poza częścią "centralną" przebudowane zostaną strefy przystankowe oraz chodniki przy sąsiadujących budynkach. Modernizacji ulegnie również nawierzchnia drogowa na całym Placu niemalże do skrzyżowania z ul. Długą i Pod Blankami. Stanowiska postojowe zostaną zabrukowane kamienną kostką. Chodniki będą przebudowane zgodnie z historycznym wzorem. Zastosowane zostaną płyty kamienne oraz kamienne opaski. Cześć chodników od strony ul. Bernardyńskiej otrzymała już nową nawierzchnię wraz z rozbudową ul. Kujawskiej.

 

Opady deszczu pod kontrolą

W podziemnej części Placu powstanie zbiornik retencyjny. To ważny element rozbudowy systemu bydgoskiej kanalizacji deszczowej. Rozwiąże on problem zalewanych ulic podczas intensywnych opadów. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana do podlewania okolicznej zieleni w czasie suszy. Ta część inwestycji realizowana będzie przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy. Dodatkowo zmodernizowane zostaną dwa odcinki kanalizacji deszczowej w ciągu północnym i południowym.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu