Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Uczynienie Matki Maryi królową Polski, to nie symboliczne odwołanie się do niej, ale realne oddanie”

,,Uczynienie Matki Maryi królową Polski, to nie symboliczne odwołanie się do niej, ale realne oddanie”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 03 maj 2022 16:49

3 maja to w Kościele katolickim uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która inauguruje na dobre maj będący miesiącem Maryjnym. Przez cały maj odbywają się w parafiach specjalne nabożeństwa majowe. W bydgoskiej tradycji obchody święta Konstytucji 3 Maja były zawsze blisko powiązane z Mszą Świętą. Tak było również dzisiaj.

- Ludzie od najdawniejszych czasów uciekali się i szukali pomocy u matki Jezusa. Maryja jest królową właśnie dlatego, że jest matką syna bożego i naszą matką – mówił w homilii bp. Krzysztof Włodarczyk, próbując wyjaśnić znaczenie tego liturgicznego święta uczestnikom Mszy - Gdy 3 maja obchodzimy w naszej ojczyźnie rocznicę uchwalenia Konstytucji, liturgicznie jest to uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ta właśnie uroczystość już na dobre wprowadza nas w maryjny miesiąc, codzienne śpiewanie i odmawianie litanii loretańskiej jest doskonałym sposobem zadumy i medytacji, kim jest Maryja i co wnosi do naszego życia duchowego.

 

Biskup Włodarczyk w dalszej części kazania przytoczył fragment jednego z hymnów maryjnych: Gdy ciężkie winy przeszłości poddały naród niewoli, z dawnego błędu ratując, wolnością go obdarzyłaś.

 

- Wolność naszego narodu jest nam dana i zadana, dlatego chcemy by dalej nas otoczyła swoją opieką i pomagała nas wyprowadzać z tego co może zepsuć tę wolność, zniszczyć ją – komentował bp. Włodarczyk - Uczynienie Matki Maryi królową Polski, to nie symboliczne odwołanie się do niej, ale realne oddanie się tej, której prowadzenie do Chrystusa oraz troska w o nasze życie w łasce bożej i kierowanie się wiarą nie tylko czyniły nas mądrymi, ale kiedy trzeba było wyprowadzały nas z największych ciemności, zagrożeń i niewoli.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

 • Wciąż dwa odcinki S-10 między Bydgoszczą i Toruniem bez umów

  Do końca maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała podpisać umowy na budowę drogi ekspresowej S-10 między Bydgoszczą i Toruniem. Mamy sierpień i wciąż dwa odcinki, czyli 50% celu, nie zostały zrealizowane. Musimy się liczyć z tym, że te kilka tygodni opóźnienia przełoży się też na opóźnienia w realizacji inwestycji.

Wiadomości z regionu