Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPark&Ride w weekendy będzie płatne. W praktyce połowa parkingu płatna połowa nie

Park&Ride w weekendy będzie płatne. W praktyce połowa parkingu płatna połowa nie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 maj 2022 11:55
Parking na Węźle Zachodnim Parking na Węźle Zachodnim

Do końca roku jest plan uruchomienia parkingów w ramach Park&Ride w Bydgoszczy, ich specyfiką będzie to, że w cenie parkowania będzie można korzystać z komunikacji miejskiej na terenie Bydgoszczy. Pojawi się jednak też kilka absurdów – na parkingu piętrowym (w budowie) przy ulicy Grudziądzkiej na połowie miejsc będzie można parkować bezpłatnie, z kolei wiernym z parafii św. Antoniego przyjdzie sporo zapłacić za dojazd na niedzielną mszę.

 

Parkingi Park&Ride powstają lub powstały już w niektórych lokalizacjach: przy ulicy Grudziądzkiej (parking wielopoziomowy), Rondzie Kujawskim, na Przylesiu w Fordonie, Węźle Zachodnim i w Lesie Gdańskim. Zamysł jest taki, aby osoby dojeżdżające z innych gmin pozostawiały samochody na takim parkingu na obrzeżach Bydgoszczy i do centrum jechały komunikacją miejską – cena parkowania obejmuje korzystanie w tym czasie z komunikacji miejskiej, czym więcej pasażerów, tym opłata korzystniejsza.

 

Przy Grudziądzkiej to już właściwie centrum

Trochę do tej idei nie pasuje parking wielopoziomowy, który jest na wykończeniu przy Urzędzie Miasta. Ulica Grudziądzka to bowiem prawie samo centrum miasta, tam też taryfa w ramach Park&Ride jest droższa. Parking ten powstaje przy dofinansowaniu unijnym, a było ono możliwe za sprawą podłączenia do projektu Park&Ride. Można powiedzieć sprytnie pozyskano dofinansowanie, ale też wywołuje to szereg perturbacji, bowiem połowa tego parkingu będzie objęta taryfą Park&Ride, a połowa taryfą dla podstrefy C Strefy Płatnego Parkowania.

 

Problem tkwi w różnicach tych taryf, bowiem w sobotę i w niedzielę na miejscach objętych podstrefą C będzie można parkować bezpłatnie, w Park&Ride nie, choć oba parkingi znajdą się w tym samym obiekcie. Z kolei w dni powszednie na jednym i drugim parkingu zapłacimy tyle samo, ale jeżeli zajmiemy miejsce przewidziane na Park&Ride możemy za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.

 

Zamiast na tacę słono za parkowanie

Parking w ramach Park&Ride przy Węźle Zachodnim powstał w miejscu, gdzie znajdował się parking przy parafii św. Antoniego z Padwy. W niedzielę bywał on zapełniony. Po włączeniu opłat w niedzielę przyjdzie za godzinę parkowania zapłacić na nim 6 zł, to znacznie więcej niż opłata za parkowanie na podstrefie A w ścisłym centrum. Zapewne wielu wiernych będzie parkowało np. po trawnikach, w sytuacji gdy w niedzielę parking w ramach Park&Ride będzie stał w dużej mierze pusty.

 

Warte obejrzenia

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

  • Inowrocławski klub stracił licencję

    Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Wiadomości z regionu