Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Ten projekt od początku był wyjątkowy”

,,Ten projekt od początku był wyjątkowy”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 29 kwiecień 2022 14:33

- Ten projekt od początku był wyjątkowy, to właśnie tutaj opracowano pierwszy w Polsce tramwaj przegubowy na wąski tor – mówił w środę w Sejmie RP poseł Jan Szopiński, przypominając Polsce o wyjątkowym sukcesie bydgoskich inżynierów z MPK (dzisiejsze MZK) z lat 1962-1963. Tego samego dnia, przed południem, podczas sesji Rady Miasta wręczono uroczyste zestawy z walorami filatelistycznymi.


19 kwietnia – gdy świętowaliśmy 676 urodziny Bydgoszczy – Poczta Polska do obiegu wprowadziła kartkę pocztową i okolicznościowy znaczek z okazji 60-tej rocznicy rozpoczęcia prac nad pierwszym w Polsce tramwajem przegubowym na wąski tor. Główne uroczystości związane z tym wydawnictwem odbyły się tydzień później, podczas środowej sesji Rady Miasta.

 

 

- Naszym towarem eksportowym są tramwaje. Jest to kontynuacja wieloletniej historii, ponieważ w latach 1962-1963 w bydgoskim MPK opracowano pierwszy prototyp pierwszego tramwaju przegubowego w Polsce na wąski tor – wspomniała przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, nawiązując do tego, że dzisiaj za sprawą wyrobów PESA, Bydgoszcz słynie w całej Europie z tramwajów.

 

Podczas krótkiego wystąpienia dyrektor regionu bydgoskiego Poczty Polskiej Karol Górski wręczył uroczysty zestaw poświęcony temu wydaniu Katarzynie Borucie, wnuczce inżyniera Boruty, którego wizerunek pojawia się na jednym ze znaczków i reversie kartki pocztowej. Pamiątkowy zestaw przygotowano też dla miłośnika bydgoskiej komunikacji tramwajowej Stanisława Sitarka, prezydenta Rafała Bruskiego oraz Rady Miasta Bydgoszczy. Przewodnicząca Matowska zapowiedziała, że będzie wisiał w gabinecie przewodniczących.

 

Tego samego dnia do tej uroczystości w Sejmie odniósł się poseł Jan Szopiński, który wymienił nazwiska wszystkich autorów tego sukcesu - Ten projekt od początku był wyjątkowy, to właśnie tutaj opracowano pierwszy w Polsce tramwaj przegubowy na wąski tor. Zespół inżynierów pracujących nad tym nadzwyczajnym wozem: Tadeusz Boguta, Tadeusz Skibiński, Zygmunt Obarek, Andrzej Skibiński, a przede ówczesny dyrektor techniczny inżynier Przemysław Boruta.

 

Zarówno przewodnicząca Rady Miasta oraz poseł Szopiński wspomnieli o Stanisławie Sitarku, byłym pracowniku MPK, a także pasjonatowi bydgoskiej komunikacji tramwajowej, który starał się propagować chlubne dzieje bydgoskiego transportu szynowego. Podkreślano, że gdyby nie jego praca, to zapewne byśmy o tamtym projekcie dzisiaj nie wiedzieli.

 

Udało się jednak przywrócić pamięć o tamtej chwalebnej karcie bydgoskiej myśli technicznej.

 

Więcej na materiale filmowym.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu