Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie lotnisko miało szansę na stałe loty towarowe z Chin. Sytuacja międzynarodowa wszystko pokrzyżowała

Bydgoskie lotnisko miało szansę na stałe loty towarowe z Chin. Sytuacja międzynarodowa wszystko pokrzyżowała

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 30 kwiecień 2022 10:50
Bydgoskie lotnisko miało szansę na stałe loty towarowe z Chin. Sytuacja międzynarodowa wszystko pokrzyżowała Fot: PLB

Wielu ekspertów wskazuje, że w Polska ma ogromny niewykorzystany potencjał jeżeli chodzi o CARGO. Przykładem tego jest sytuacja, gdy tylko lotnisko w węgierskim Budapeszcie ma większe przeładunki niż wszystkie polskie lotniska razem wzięte. Potencjał jest, ale nie udaje się go wciąż wykorzystać, choć padają głosy, chociażby ministra Marcina Horały, że to właśnie CARGO może być szansą na odbicie się bydgoskiego lotniska.

 

Jeżeli chodzi o CARGO to paradoksalnie dla Portu Lotniczego Bydgoszcz najważniejszy był rok 2020, wówczas firmy z regionu ściągały samoloty z Azji, co pozwoliło przeładować drogą lotniczą 38 ton. Lata wcześniejsze oraz ubiegły rok to tylko marginalne przeładunki, mamy jedynie CARGO tzw. RFS (Road Feeder Services), co jak angielska nazwa mówi, jest już przewozami tylko drogowymi.

 

Była szansa na stałe przewozy lotnicze z Chin

Na wtorkowej komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz Tomasz Moraczewski przyznał, że było blisko uruchomienia przez prywatnych spedytorów lotów z Chin, które pozwoliłyby już w widoczny sposób rozwijać bydgoskie CARGO.

 

- Inwestor był rosyjski – oświadczył Moraczewski, wskazując, że w sytuacji międzynarodowych sankcji z tego tematu już nic nie będzie.

 

Oddział Celny zwiększy atrakcyjność

Władze Portu Lotniczego Bydgoszcz liczą, ze otwarty w lutym Całodobowy Odział Celny zwiększy klimat dla CARGO w Bydgoszczy. Całodoba obsługa ma zwiększyć atrakcyjność PLB dla międzynarodowych spedytorów. Szansą na wzrost wyników cargo są też oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej S-5 oraz planowana w najbliższych latach droga ekspresowa S-10.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu