Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUkraińskie uchodźczynie zasiliły kadrę bydgoskich szkół i żłobków

Ukraińskie uchodźczynie zasiliły kadrę bydgoskich szkół i żłobków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 kwiecień 2022 09:06

Do tej pory do bydgoskich szkół publicznych uczęszcza ponad 1,6 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy, do tego dochodzi około 700 dzieci w przedszkolach i żłobkach. Najtrudniejsza w ich adaptacji jest bariera językowa, pomóc ma w tym utworzenie kilkudziesięciu etatów dla ukraińskich uchodźców w bydgoskiej oświacie.

 

- W ramach ww. porozumienia, 21 kwietnia br. zostało podpisanych 65 umów z uchodźcami ukraińskimi. Osoby o wyższych kwalifikacjach będą pracowały w miejskich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych jako asystenci polskich nauczycieli, natomiast pozostałe osoby będą wsparciem dla pracowników administracji i obsługi. W okresie wakacyjnym pracownicy będą również zaangażowani w organizowane przez miejskie jednostki formy wypoczynku letniego – mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.


Porozumienie z fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zakłada utworzenie 65 etatów w bydgoskiej oświacie, dla uchodźców dobrze znających ukraiński. Koszty ich utrzymania pozyska fundacja od swoich darczyńców w ramach programu aktywizacji uchodźców ,,Cash for Work”.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu