Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUMK chce połączyć bydgoskie szpitale. Pomysł krytykowany w Bydgoszczy

UMK chce połączyć bydgoskie szpitale. Pomysł krytykowany w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 kwiecień 2022 06:13
Szpital Jurasza Szpital Jurasza Fot: Przemysław Jahr

Od czasu włączenia Collegium Medicum w struktury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dwa bydgoskie Szpitale Uniwersyteckie – Biziel i Jurasz podlegają bezpośrednio władzom toruńskiej uczelni. Prowadziło to nie raz do konfliktów, chociażby ze związkami zawodowymi, bowiem z punktu widzenia uczelni, która ma swoją siedzibę w Toruniu, ważniejszy jest wynik ekonomiczny od wpływu społecznego szpitali na Bydgoszcz. Ostatnio władze UMK wyszły z koncepcją połączenia obu szpitali w jeden.

 

W poniedziałek w tym temacie spotkała się Okręgowa Rada Lekarska w Bydgoszczy. Jak się dowiadujemy, na tym spotkaniu wyrażono szereg obaw jakie przyniesie ta decyzja. W szczególności były to obawy związane o obniżeniem jakości opieki zdrowotnej dla bydgoszczan. Podkreśla się również, że pomimo zaproszenia, na tym spotkaniu nie pojawił się nikt z przedstawicieli rektora UMK.

 

Krytycznie do zamiarów rektora UMK odniósł się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który w liście do niego wyraził oczekiwanie, że rektor pojawi się w maju na sesji Rady Miasta Bydgoszczy, aby stanął przed bydgoskim samorządem i wyjaśnił swoje zamiary. Pomysł krytykuje też przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos, związany od lat z bydgoskim środowiskiem lekarskim.

 

Szpitale podległe UMK radzą sobie najgorzej

W toku prac nad rządowym pomysłem powołania Agencji Rozwoju Szpitalnictwa, która miałaby posiadać uprawnienia do odwoływania dyrektorów tych szpitali, które mają najgorsze wskaźniki, powstał ranking szpitali, w którym wskazano placówki, w których ARS mogłaby interweniować. Z bydgoskich szpitali tylko właśnie Biziel i Jurasz otrzymały noty wskazujące na potrzebę przeprowadzenia restrukturyzacji. Pozostałe bydgoskie szpitale uzyskały oceny A i B, które nie wskazują na potrzebę restrukturyzacji. Najwyższą notę A uzyskały szpitale: Centrum Onkologii, Szpital MSW, Wojskowy Szpital z Polikliniką, Szpital Miejski oraz Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny.

 

Prestiż UMK ważniejszy od zdrowia bydgoszczan

Patrząc z perspektywy rektora UMK za rzeczy wymagające większej troski niż jakość opieki zdrowotnej szpitali zlokalizowanych w Bydgoszczy. Podnoszono to przy okazji inicjatywy powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy na bazie Collegium Medicum, wówczas te szpitale przejęłaby typowo bydgoska uczelnia. Główny argument jaki wówczas padał przeciwko to osłabienie prestiżu UMK, który wypadłby z rankingów bez posiadania w swojej strukturze Collegium Medicum.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu