Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUKW obchodzi dzisiaj swoje święto. Myślami z ukraińskimi uniwersytetami

UKW obchodzi dzisiaj swoje święto. Myślami z ukraińskimi uniwersytetami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 kwiecień 2022 15:32

We wtorek Uniwersytet Kazimierza Wielkiego obchodził swoje święto, w tym roku na pewno inne niż poprzednie, bowiem po dwóch latach pandemii można było się zebrać w auli Copernicanum bez większego skrępowania i maseczek. Nie sposób jednak było nie zauważyć, że w sąsiedniej Ukrainie trwa wojna.

 

Święto Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego obchodzone jest przy okazji rocznicy koronacji króla Kazimierza III Wielkiego, która miała miejsce 25 kwietnia.

 

W 2019 roku gościem honorowym uroczystości był prof. Igor Zhurba z Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego, największej uczelni na Podolu. Obecnie ta uczelnia boryka się bezpośrednio z wojną. Do wydarzenia z 2019 roku w swoim przemówieniu nawiązał rektor UKW prof. Jacek Woźny - Otrzymał gratulacje, prezenty od nas, złożyliśmy podziękowania za dotychczasową współpracę. Myślę, że o tym też powinniśmy dzisiaj pamiętać – udzielmy naszego uniwersyteckiego wsparcia bratniej Ukrainie oklaskami.

 

Po tych słowach przez dłuższy czas słychać było tylko oklaski. Współraca UKW z Chmielnickim Uniwersytetem Narodowym  budowana była od wielu lat.

 

Rektor Woźny mówił o zaangażowaniu społeczności akademickiej czy to w czasie pandemii np. w szycie maseczek oraz w ostatnim czasie w wolontariat na rzecz uchodźców. Przed dwoma tygodniami pokazywaliśmy reportaż jak studenci z UKW pełnią rolę tłumaczy na dworcu Bydgoszcz Główna, służąc tak naprawdę pomocą w rozwiązywaniu wielu problemów z jakimi borykają się uchodźcy. Społeczność UKW angażuje się też w niezwykle potrzebną w tym czasie pomoc psychologiczną.

 

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu