Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO polskiej marynarce wojennej wie bardzo wiele. Wyjatkowy gość w murach UKW

O polskiej marynarce wojennej wie bardzo wiele. Wyjatkowy gość w murach UKW

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 kwiecień 2022 06:43

W środę 27 kwietnia gościem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego będzie pisarz i dziennikarz morski Mariusz Borowiak. Tematyka związana z polską marynarką wojenną jest mu szczególnie bliska stąd też zapowiadają się ciekawe spotkania.

 

Mariusz Borowiak jest autorem ponad 100 książek oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej w ogólnym nakładzie przekraczającym 250 tys. egzemplarzy. Współpracuje z magazynami „Morze, Statki i Okręty”, „Morze.org.”, „Polska Zbrojna Historia”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany jest z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej z lat 1918–1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w okresie II wojny światowej.

 

Jest prezesem Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Organizował i uczestniczył w dwóch międzynarodowych ekspedycjach na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015 i 2016 (podczas spotkania odtworzony zostanie krótki film z tych wypraw) oraz w wyprawie The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych spoczywających na dnie morskim w okolicach włoskiego Brindisi).

 

Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego „Tajemnica Westerplatte”, który ukazał się w kinach w 2013 r., z całą plejadą aktorską od Michała Żebrowskiego, przez Jana Englerta, Piotra Adamczyka po Borysa Szyca. M. Borowiak był też jednym z konsultantów scenariusza filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. Jest również odkrywcą przez dziesiątki lat uznawanego za utracone archiwum wielkiego kryptologa, współtwórcy Enigmy, bydgoszczanina, Mariana Rejewskiego. Dokumenty te, opracowane, zostaną opublikowane już w niedługim czasie.

 

Podczas spotkania po raz pierwszy zaprezentowana zostanie najnowsza książka Borowiaka: „Komandor Kanafoyski i Oddział Wydzielony „Wisła” w 1939 r. W publikacji przybliżona została historia dowódcy i formacji, która II wojnę światową rozpoczynała w podbydgoskim Brdyujściu. Przy okazji będzie można zdobyć zarówno tę książkę, jak również kilka innych znanych i popularnych publikacji naszego gościa.

 

Spotkanie otwarte rozpocznie się o godzinie 16:00 w Bibliotece UKW.

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu