Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowa linii kolejowej na lotnisko jeżeli będzie miała miejsce to z wieloletnim opóźnieniem

Budowa linii kolejowej na lotnisko jeżeli będzie miała miejsce to z wieloletnim opóźnieniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 kwiecień 2022 16:46

Pod koniec marca na sesji Sejmiku Województwa usłyszeliśmy od marszałka Piotra Całbeckiego, że przygotowania do budowy linii kolejowej, która połączyłaby Solec Kujawski z Portem Lotniczym i Trzcincem nie idą tak jak planowano. Analiza dokumentów daje nam do zrozumienia, że sytuacja jest jeszcze gorsza niż mogło się wydawać.

Plan był taki – do końca starej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, czyli najpóźniej do końca przyszłego roku, powstać miała dokumentacja projektowa dla tej inwestycji. Zgodziła się na to Komisja Europejska, aby następnie z nowej perspektywy finansowej 2021-2027 (z przewidywanym rozliczeniem do końca 2030 roku) zbudować tę linię kolejową.

 

Z odpowiedzi marszałka na interpelację radnego Michała Krzemkowskiego oraz z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Andrzeja Bittela posłowi Bartoszowi Kownackiemu wynika, że z dokumentacji w bieżącej perspektywie Województwo Kujawsko-Pomorskie już zrezygnowało, wskazując na to, że jest duże ryzyko, że nie uda się jej opracować i rozliczyć z Unią Europejską. Zamiast tego planowana jest uproszczona dokumentacja, ale w nowej perspektywie 2021-2027.

 

Formalnie nowa perspektywa finansowa zaczęła się w 2021 roku, ale praktycznie jeszcze do Polski środki z niej nie trafiły, patrząc realnie trzeba się liczyć, że do opracowania dokumentacji dla budowy tej linii kolejowej będzie można wrócić dopiero w 2025 roku. Jednocześnie planuje się uproszczoną dokumentację, która bardziej ma odpowiedzieć na pytania o opłacalność takiej inwestycji, a nie przygotować dokumentację budowlaną jak planowano.

 

Według marszałka Piotra Całbeckiego to PKP PLK chciało uproszczonej dokumentacji, zamiast planowanej dokumentacji budowlanej, natomiast według wiceministra Bittela ,,uproszczoną” dokumentacje zaproponował marszałek Całbecki. Mamy zatem praktycznie słowo przeciwko słowu.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu