Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowa linii kolejowej na lotnisko jeżeli będzie miała miejsce to z wieloletnim opóźnieniem

Budowa linii kolejowej na lotnisko jeżeli będzie miała miejsce to z wieloletnim opóźnieniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 kwiecień 2022 16:46

Pod koniec marca na sesji Sejmiku Województwa usłyszeliśmy od marszałka Piotra Całbeckiego, że przygotowania do budowy linii kolejowej, która połączyłaby Solec Kujawski z Portem Lotniczym i Trzcincem nie idą tak jak planowano. Analiza dokumentów daje nam do zrozumienia, że sytuacja jest jeszcze gorsza niż mogło się wydawać.

Plan był taki – do końca starej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, czyli najpóźniej do końca przyszłego roku, powstać miała dokumentacja projektowa dla tej inwestycji. Zgodziła się na to Komisja Europejska, aby następnie z nowej perspektywy finansowej 2021-2027 (z przewidywanym rozliczeniem do końca 2030 roku) zbudować tę linię kolejową.

 

Z odpowiedzi marszałka na interpelację radnego Michała Krzemkowskiego oraz z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Andrzeja Bittela posłowi Bartoszowi Kownackiemu wynika, że z dokumentacji w bieżącej perspektywie Województwo Kujawsko-Pomorskie już zrezygnowało, wskazując na to, że jest duże ryzyko, że nie uda się jej opracować i rozliczyć z Unią Europejską. Zamiast tego planowana jest uproszczona dokumentacja, ale w nowej perspektywie 2021-2027.

 

Formalnie nowa perspektywa finansowa zaczęła się w 2021 roku, ale praktycznie jeszcze do Polski środki z niej nie trafiły, patrząc realnie trzeba się liczyć, że do opracowania dokumentacji dla budowy tej linii kolejowej będzie można wrócić dopiero w 2025 roku. Jednocześnie planuje się uproszczoną dokumentację, która bardziej ma odpowiedzieć na pytania o opłacalność takiej inwestycji, a nie przygotować dokumentację budowlaną jak planowano.

 

Według marszałka Piotra Całbeckiego to PKP PLK chciało uproszczonej dokumentacji, zamiast planowanej dokumentacji budowlanej, natomiast według wiceministra Bittela ,,uproszczoną” dokumentacje zaproponował marszałek Całbecki. Mamy zatem praktycznie słowo przeciwko słowu.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Blisko rok po rosyjskiej inwazji europejczycy nadal solidarni z Ukrainą

  Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.

 • Portal chwilowo zawieszony

  1 i 2 lutego nie pojawią sie żadne nowe treści na Portalu Kujawskim.  W ten sposób chcemy pokazać jakim zagrożeniem dla lokalnych mediów jest wydawanie przez Urząd Miasta Bydgoszczy swoich mediów, które nie muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym. Bez prywatnych mediów, czytelnicy będą skazani jedynie na przekaz kreowany przez polityków, bez poruszania dla nich niewygodnych kwestii.

Wiadomości z regionu