Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKRS wzywa ministra sprawiedliwości do interwencji wobec wyroku bydgoskiego sądu

KRS wzywa ministra sprawiedliwości do interwencji wobec wyroku bydgoskiego sądu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 kwiecień 2022 00:30
KRS wzywa ministra sprawiedliwości do interwencji wobec wyroku bydgoskiego sądu Fot: SO Bydgoszcz

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy o wręcz przełomowym wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który ukarał prezesa olsztyńskiego sądu karą 15 tys. zł grzywny, z możliwością zamienienia jej na 15 dni aresztu, jeżeli tej grzywny nie zapłaci. Stanowisko w tej sprawie zajęła Krajowa Rada Sądownicza, która oczekuje reakcji ministra Zbigniewa Ziobry, w roli Prokuratora Generalnego.

Sprawa dotyczy sędziego Pawła Juszczyszyna, który jako pierwszy w Polsce powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej podważył uprawnienia sędziowskie nadane przez tzw. neo KRS, uznając iż wyroki wydawane przez sędziów z nadania neo KRS są niezgodne z prawem. Reakcją na to było odsunięcie go od czynności sędziego przez prezesa olsztyńskiego sądu Macieja Nawackiego.

 

Sędzia Juszczyszyn pozwał decyzję odsuwające go od orzekania, sprawę do rozpatrzenia przekazano Sądowi Rejonowemu w Bydgoszczy, który we wrześniu nakazał przywrócenie sędziego Pawła Juszczyszyna do pracy. Tego orzeczenia do dzisiaj jednak nie wypełnić prezes Nawacki. Pełnomocniki Juszczyszyna wnieśli do bydgoskiego sądu o wyegzekwowanie tego, dlatego w kwietniu bydgoski sąd orzekł, że jeżeli prezes Maciej Nawacki nie przywróci go do pracy to zaciągnie na siebie 15 tys. zł grzywny, z możliwością zamiany na 15 dni aresztu. Prezes Nawacki nie przywrócił sędziego Juszczyszyna do orzekania, ani nie zapłacił 15 tys. zł grzywny, czy zatem w świetle bydgoskiego wyroku trafi do aresztu?

 

- Orzeczenie sądu w Bydgoszczy ma precedensowy charakter. Do tej pory nie zdarzyło się w Polsce po 1989 roku, by trzeba było przymuszać prezesa sądu do wykonywania prawomocnych orzeczeń. To prawdopodobnie precedensowe orzeczenie również w skali europejskiej – ocenia na łamach portalu prawo.pl prof. Michał Romanowski, który reprezentuje sędziego Juszczyszyna.

 

Krajowa Rada Sądownictwa zwraca się do Prokuratora Generalnego o niezwłoczne podjęcie odpowiednich działań prawnych mających na celu przywrócenie stanu zgodnego z prawem stosownie do art. 2 ustawy – Prawo o prokuraturze – czytamy w stanowisku KRS. Zdaniem KRS sędziego Nawackiego chroni immunitet, zagwarantowany w Konstytucji, który zapewnia, że nie można go bez jego uchylenia pozbawić wolności. Z tego powodu KRS oczekuje, że Prokurator Generalny, będący jednocześnie ministrem sprawiedliwości, dla zachowania praworządności zapisanej w Konstytucji, podejmie działania wobec wyroku bydgoskiego sądu.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu