Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Król Kazimierz Wielki podjął bardzo słuszną decyzję. Dał nam szansę rozwoju”

,,Król Kazimierz Wielki podjął bardzo słuszną decyzję. Dał nam szansę rozwoju”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 kwiecień 2022 17:27
,,Król Kazimierz Wielki podjął bardzo słuszną decyzję. Dał nam szansę rozwoju” Fot: Robert Sawicki / UMB

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią odbyła się urodzinowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Nie sposób było jednak nie uciec od tego co dzieje się na Ukrainie oraz myśli, czy aby na pewno będziemy żyli zawsze w pokoju. Bydgoscy radni postanowili w trybie niespotykanym przyznać najwyższe wyróżnienie – Medale Kazimierza Wielkiego ukraińskim miastom Czerkasy i Krzemieńczukowi. Radni byli w tej decyzji jednomyśłni.

 

- Wszyscy urodziliśmy się już po wojnie i wierzyliśmy, że tej wojny już nie będzie, ale to co właśnie u naszych najbliższych sąsiadów się zdarza, karze się zastanowić, czy tak będzie i u nas – powiedział prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski - Gdzieś na pewno ta obawa się pojawia i to zaburza możliwość radowania się z tego jaka jest Bydgoszcz, choć 676 lat temu król Kazimierz Wielki podjął bardzo słuszną decyzję. Dał nam szansę rozwoju przez te wiele pokoleń, kolejni bydgoszczanie tę szansę wykorzystywali.

 

Współpraca z ukraińskimi miastami Czerkasy i Krzemieńczukiem odbywa się już od dwóch dekad- umowa z Czerkasy została podpisana w 2000 roku, natomiast z Krzemieńczukiem w 2004 roku. Relacje na tej linii były zawsze dość żywe, a po rosyjskiej agresji stały się szczególne, za sprawą pomocy jaka płynie z Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy też jest w stałym kontakcie z merami tych miast. Na dzisiejszej sesji przyznał, że są to miasta o znacznie mniejszych możliwościach finansowych jak Bydgoszcz, ale borykającymi z kilkukrotnie większą liczbą uchodźców zewnętrznych, którzy do środkowej Ukrainy dostali z miast objętych bezpośrednio działaniami wojennymi. W ramach internetowej zbiórki dla obu tych miast bydgoszczanie zebrali już ponad 20 tys. zł.

 

Kapituła pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Bydgoszczy uhonorowała z okazji urodzin naszego miasta osoby wyróżnione Laurem Andrzeja Szwalbego, Laurem Mariana Rejewskiego, nagrodami i stypendiami naukowymi oraz nagrodami i stypendiami artystycznymi.

 

Laur Andrzeja Szwalbego
Laur imienia honorowego obywatela Bydgoszczy otrzymał dr hab. Vadim Brodski, profesor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laur w imieniu Maestro odebrali Maestro Mykoła Diadiura – szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej i Cezary Nelkowski – zastępca dyrektora Filharmonii. Vadim Brodski , światowej sławy skrzypek  urodził się w Kijowie. Od wielu lat jest blisko związany z Bydgoszczą. Od 1996 r. posiada również obywatelstwo polskie. Profesor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Kijowskiej. Zwycięzca wszystkich międzynarodowych konkursów skrzypcowych, w jakich brał udział. Jako jeden z nielicznych wirtuozów dostąpił zaszczytu gry na oryginalnych skrzypcach Nicolo Paganiniego – kompozytora i skrzypka włoskiego przełomu XVIII i XIX wieku. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach świata od Nowego Jorku po Tokio.

 

Laur Mariana Rejewskiego
Wyróżnienie imienia wybitnego kryptologa otrzymała Iga Baumgart-Witan, lekkoatletka Budowalnego Klubu Sportowego. Urodzona w Bydgoszczy wybitna polska lekkoatletka, specjalizująca się w biegu na 400 m, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej i wicemistrzyni w sztafecie kobiet 4x400 m z Tokio 2020, zdobywczyni brązowego medalu podczas halowych mistrzostw świata w Belgradzie w marcu br. w sztafecie 4 x 400 metrów. Jedna z „aniołków Matusińskiego”. Absolwentka XI Liceum Ogólnokształcącego im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy.

 

Nagrody i stypendia naukowe
W dziedzinie nauk ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu nagrodę otrzymał dr hab. inż. Łukasz Skowroński z Politechniki Bydgoskiej. Nagrodzony za prace badawcze dotyczące układów cienkowarstwowych,  a zwłaszcza relacji pomiędzy warunkami ich otrzymywania a właściwościami. Obecnie prowadzi badania nad półprzewodnikami nanostrukturalnymi warstwami tlenków metali o dużej powierzchni właściwej wytwarzanymi poprzez modyfikację warstw związków międzymetalicznych. Układy takie znajdują zastosowanie w obecnie szeroko rozwijanych systemach sensorycznych, a prowadzone badania zmierzają ku zwiększeniu czułości i selektywności materiałów sensorycznych.
W dziedzinie nauk humanistycznych nagrodzony został dr hab. Łukasz Jureńczyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, za wybitną działalność naukową. Profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, kierownik Katedry Polityki Bezpieczeństwa na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji, redaktor naczelny pisma naukowego „Świat Idei i Polityki”. Prowadzone przez niego badania mają duże znaczenie zarówno naukowe jak i utylitarne. Uczestniczy on bowiem w opracowywaniu raportów i ekspertyz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP.


Stypendia dla wybitnych młodych naukowców trafiły do mgr Malwiny Marciniak z Akademii Muzycznej, dr. inż. Jakuba Bieska z Politechniki Bydgoskiej. Stypendium dla wyróżniających się studentów otrzymali mgr Justyna Durślewicz z Collegium Medicum oraz inż. Sebastian Wlaźlak z Politechniki Bydgoskiej.

 

Nagroda i stypendia artystyczne
Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta otrzymał dr Stefan Pastuszewski. Obchodzący 50-lecie pracy twórczej poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista i wydawca. Całe zawodowe życie działał na rzecz promocji bydgoskiej kultury, a zwłaszcza literatury. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt książek, zarówno tomików wierszy, jak też prozę i opracowania historyczne. Jego ostatnia publikacja zatytułowana jest „Krótka historia literatury w Bydgoszczy”. Założyciel cenionego miesięcznika literackiego „Akant”, które niedawno obchodziło jubileusz 25-lecia istnienia.

 

Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta otrzymali Damian Kwiatkowski, aktor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki oraz Dariusz Gackowski, fotograf i reżyser filmów dokumentalnych o Bydgoszczy.

Warte obejrzenia

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

  • Inowrocławski klub stracił licencję

    Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu