Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Król Kazimierz Wielki podjął bardzo słuszną decyzję. Dał nam szansę rozwoju”

,,Król Kazimierz Wielki podjął bardzo słuszną decyzję. Dał nam szansę rozwoju”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 kwiecień 2022 17:27
,,Król Kazimierz Wielki podjął bardzo słuszną decyzję. Dał nam szansę rozwoju” Fot: Robert Sawicki / UMB

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią odbyła się urodzinowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Nie sposób było jednak nie uciec od tego co dzieje się na Ukrainie oraz myśli, czy aby na pewno będziemy żyli zawsze w pokoju. Bydgoscy radni postanowili w trybie niespotykanym przyznać najwyższe wyróżnienie – Medale Kazimierza Wielkiego ukraińskim miastom Czerkasy i Krzemieńczukowi. Radni byli w tej decyzji jednomyśłni.

 

- Wszyscy urodziliśmy się już po wojnie i wierzyliśmy, że tej wojny już nie będzie, ale to co właśnie u naszych najbliższych sąsiadów się zdarza, karze się zastanowić, czy tak będzie i u nas – powiedział prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski - Gdzieś na pewno ta obawa się pojawia i to zaburza możliwość radowania się z tego jaka jest Bydgoszcz, choć 676 lat temu król Kazimierz Wielki podjął bardzo słuszną decyzję. Dał nam szansę rozwoju przez te wiele pokoleń, kolejni bydgoszczanie tę szansę wykorzystywali.

 

Współpraca z ukraińskimi miastami Czerkasy i Krzemieńczukiem odbywa się już od dwóch dekad- umowa z Czerkasy została podpisana w 2000 roku, natomiast z Krzemieńczukiem w 2004 roku. Relacje na tej linii były zawsze dość żywe, a po rosyjskiej agresji stały się szczególne, za sprawą pomocy jaka płynie z Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy też jest w stałym kontakcie z merami tych miast. Na dzisiejszej sesji przyznał, że są to miasta o znacznie mniejszych możliwościach finansowych jak Bydgoszcz, ale borykającymi z kilkukrotnie większą liczbą uchodźców zewnętrznych, którzy do środkowej Ukrainy dostali z miast objętych bezpośrednio działaniami wojennymi. W ramach internetowej zbiórki dla obu tych miast bydgoszczanie zebrali już ponad 20 tys. zł.

 

Kapituła pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Bydgoszczy uhonorowała z okazji urodzin naszego miasta osoby wyróżnione Laurem Andrzeja Szwalbego, Laurem Mariana Rejewskiego, nagrodami i stypendiami naukowymi oraz nagrodami i stypendiami artystycznymi.

 

Laur Andrzeja Szwalbego
Laur imienia honorowego obywatela Bydgoszczy otrzymał dr hab. Vadim Brodski, profesor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laur w imieniu Maestro odebrali Maestro Mykoła Diadiura – szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej i Cezary Nelkowski – zastępca dyrektora Filharmonii. Vadim Brodski , światowej sławy skrzypek  urodził się w Kijowie. Od wielu lat jest blisko związany z Bydgoszczą. Od 1996 r. posiada również obywatelstwo polskie. Profesor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Kijowskiej. Zwycięzca wszystkich międzynarodowych konkursów skrzypcowych, w jakich brał udział. Jako jeden z nielicznych wirtuozów dostąpił zaszczytu gry na oryginalnych skrzypcach Nicolo Paganiniego – kompozytora i skrzypka włoskiego przełomu XVIII i XIX wieku. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach świata od Nowego Jorku po Tokio.

 

Laur Mariana Rejewskiego
Wyróżnienie imienia wybitnego kryptologa otrzymała Iga Baumgart-Witan, lekkoatletka Budowalnego Klubu Sportowego. Urodzona w Bydgoszczy wybitna polska lekkoatletka, specjalizująca się w biegu na 400 m, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej i wicemistrzyni w sztafecie kobiet 4x400 m z Tokio 2020, zdobywczyni brązowego medalu podczas halowych mistrzostw świata w Belgradzie w marcu br. w sztafecie 4 x 400 metrów. Jedna z „aniołków Matusińskiego”. Absolwentka XI Liceum Ogólnokształcącego im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy.

 

Nagrody i stypendia naukowe
W dziedzinie nauk ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu nagrodę otrzymał dr hab. inż. Łukasz Skowroński z Politechniki Bydgoskiej. Nagrodzony za prace badawcze dotyczące układów cienkowarstwowych,  a zwłaszcza relacji pomiędzy warunkami ich otrzymywania a właściwościami. Obecnie prowadzi badania nad półprzewodnikami nanostrukturalnymi warstwami tlenków metali o dużej powierzchni właściwej wytwarzanymi poprzez modyfikację warstw związków międzymetalicznych. Układy takie znajdują zastosowanie w obecnie szeroko rozwijanych systemach sensorycznych, a prowadzone badania zmierzają ku zwiększeniu czułości i selektywności materiałów sensorycznych.
W dziedzinie nauk humanistycznych nagrodzony został dr hab. Łukasz Jureńczyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, za wybitną działalność naukową. Profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, kierownik Katedry Polityki Bezpieczeństwa na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji, redaktor naczelny pisma naukowego „Świat Idei i Polityki”. Prowadzone przez niego badania mają duże znaczenie zarówno naukowe jak i utylitarne. Uczestniczy on bowiem w opracowywaniu raportów i ekspertyz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP.


Stypendia dla wybitnych młodych naukowców trafiły do mgr Malwiny Marciniak z Akademii Muzycznej, dr. inż. Jakuba Bieska z Politechniki Bydgoskiej. Stypendium dla wyróżniających się studentów otrzymali mgr Justyna Durślewicz z Collegium Medicum oraz inż. Sebastian Wlaźlak z Politechniki Bydgoskiej.

 

Nagroda i stypendia artystyczne
Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta otrzymał dr Stefan Pastuszewski. Obchodzący 50-lecie pracy twórczej poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista i wydawca. Całe zawodowe życie działał na rzecz promocji bydgoskiej kultury, a zwłaszcza literatury. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt książek, zarówno tomików wierszy, jak też prozę i opracowania historyczne. Jego ostatnia publikacja zatytułowana jest „Krótka historia literatury w Bydgoszczy”. Założyciel cenionego miesięcznika literackiego „Akant”, które niedawno obchodziło jubileusz 25-lecia istnienia.

 

Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta otrzymali Damian Kwiatkowski, aktor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki oraz Dariusz Gackowski, fotograf i reżyser filmów dokumentalnych o Bydgoszczy.

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu