Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOtwarta brama w herbie zobowiązuje

Otwarta brama w herbie zobowiązuje

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 kwiecień 2022 21:54

19 kwietnia przypada 676 rocznica nadania Bydgoszczy praw miejskich – będę jednak dzisiaj unikał podniosłych słów oraz patetycznego stylu, bowiem trudno w ten sposób podchodzić do świata, gdy codziennie słyszymy o kolejnych ofiarach wojny, a najbliżsi tych co walczą o niepodległą Ukrainę schronili się w Bydgoszczy.

 

Dzisiaj warto natomiast napisać o wspaniałej postawie bydgoszczan, którą od tych kilku tygodni możemy obserwować. Ogromna rzesza ludzi już od samego początku konfliktu zaczęła się organizować, aby nieść pomoc poszkodowanym przez wojnę. Wiele inicjatyw zaczynało się dość niepozornie – ktoś na Facebook-u rzucił hasło, a po kilku dniach w daną inicjatywę pomocą zaczęło się angażować po kilkadziesiąt, albo nawet kilkaset wolontariuszy – dobrym tego przykładem jest przygotowywanie posiłków na dworcu Bydgoszcz Główna, dla uchodźców po często kilkugodzinnej podróży pociągiem. Te wszystkie działania jednocześnie budują dobre imię Bydgoszczy, tej którą 676 lat temu król Kazimierz III Wielki nazwał Królewcem ,,Miastem Króla”.

 

Wszystkie osoby zaangażowane w te inicjatywy biorą udział w pisaniu historii Bydgoszczy, której herb przedstawia otwarte drzwi dla przybyszów. Herb po prostu zobowiązuje. Regularnie o pomocy z Bydgoszczy informują ukraińskie portale, dotarłem też do materiałów telewizyjnych, niewykluczone jest także, że robi to prasa drukowana. Również media zachodnie, także te bardzo poczytne i prestiżowe jak brytyjska BBC informują o inicjatywach pomocowych bydgoszczan. Tutaj wspomnieć trzeba o stworzeniu oddolnie ze zbiórki internautów ośrodka dla uchodźców z podbygoskim hotelu w Tryszczynie – wspominam ten przykład, bowiem o nim faktycznie w Europie, ale też w Stanach Zjednoczonych zrobiło się głośno, ale inicjatyw, które się przebiły jest więcej.

 

Ważne jest w tym wszystkim też to, że widać w bardzo wielu przypadkach jest to pomoc bezinteresowna. Jeszcze nie tak dawno, gdy w pandemii jakaś organizacja przekazywała np. maseczki do szpitali, to traktowano to jako narzędzie budowania wizerunku PR, chwalono się w mediach społecznościowych, a nie kiedy także w mediach tradycyjnych. W tym wypadku czegoś takiego prawie nie ma, co też pokazuje, że w niesieniu pomocy wznieśliśmy się na kolejny etap doskonałości. Wspomnę jeszcze o samorządowcach, których część dość aktywnie zaangażowała się w wolontariat, z obserwacji zauważam, że najbardziej zaangażowani prawie w ogóle się z tym nie obnoszą. Zdarzały mi się sytuację, gdy w czasie nagrywania materiałów padały wprost podziękowania dla konkretnych samorządowców, którzy potem prosili mnie, aby te fragmenty wyciąć, bowiem nie chcą się z tym obnosić. Jest to w lokalnej polityce rzecz niebywała, ale w praktyce pomoc przestała być traktowana przez polityków jako narzędzie robienia polityki – brzydko mówiąc. Chcę też wspomnieć o tym, że również radni pracujący w bydgoskim magazynie darów, gdy pojawiła się okazja pojawienia w mediach, zamiast sami udzielać wywiadów, woleli aby o pomocy opowiadali najbardziej oddani wolontariusze. Opisuję tutaj kilka małych rzeczy, które skumulowane sprawiają, że nasza Bydgoszcz jest lepszym miejscem.

 

Z okazji urodzin Bydgoszczy życzę nam wszystkim, aby przyszłe pokolenia były z nas w przyszłości dumne.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu