Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStrajk na kolei, który do końca strajkiem nie jest

Strajk na kolei, który do końca strajkiem nie jest

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 kwiecień 2022 15:00

W Wielki Piątek Polregio musiało odwołać w całej Polsce ponad 100 pociągów, w samym kujawsko-pomorskim mówimy o około 30 odwołanych pociągach, głównie obsługujących Bydgoszcz. Z racji okresu przedświątecznego dla wielu osób pokrzyżowało to plany związane z dojazdem. Dzisiaj sytuacja jest lepsza, mamy jednak sygnał chociażby o odwołanym pociągu z Torunia do Bydgoszczy.

 

Oficjalnie strajku jeszcze nie ma, kilka dni temu co prawda ogłoszono pogotowie strajkowe, ale póki co mamy oficjalną groźbę, że do strajku generalnego, czyli zatrzymania wszystkich pociągów, może dojść  po świętach. W piątek sporo kolejarzy poszło na zwolnienie lekarskie, a przewoźnik nie był wstanie zorganizować zastępstwa (inni kolejarze nie zgadzali się na nadgodziny, w celu ich zastąpienia), przez co pociągi były odwoływane. Skala zwolnień lekarskich sprawia, że trudno tego nie traktować jak mimo wszystko działania zaplanowanego przez związkowców. Dla części kursów udało się Polregio zapewnić autobusy zastępcze, ale dla większości odwołanych pociągów to się nie udało.

 

Mamy ogromy chaos

O tym, że pociągi są odwoływane nie przeczytamy jednak na stronach Polregio, o problemie informują właściwie tylko media branżowe (kolejowe) i lokalne w regionach, gdzie kursów odwołano najwięcej. Pasażer nie ma gdzie sprawdzić jaki dokładnie pociąg jest odwołany, co tylko zaostrza chaos kolejowy.

 

Władze województwa kujawsko-pomorskiego, jako organizator przewozów kolejowych, domagają się od Polregio wyjaśnień, są już zapowiedzi nałożenia na przewoźnika kar umownych, z powodu niewykonania zleconej usługi przewozowej.

 

Strajk miał się odbyć już miesiąc temu

Organizacje związkowe domagają się podwyżek dla maszynistów o 700 zł, wskazując, że większość z nich zarabia płacę minimalną. Przewoźnik twierdzi, że go nie stać na takie podwyżki. Strajk pierwotnie zapowiadano już na początku marca, wówczas jednak do Polski przybywało po ponad 100 tys. uchodźców dziennie, stąd też rola kolei była kluczowa, z tego powodu związkowcy zdecydowali się go odroczyć. Kolejne tygodnie przyniosły rozmowy między stronami, ale nie przybliżyły ich do porozumienia.

 

Polregio do 13 grudnia zgodnie z umową powierzenia obsługuje w kujawsko-pomorskim trasy na liniach z elektryfikacją. Województwo planuje przetarg na obsługę wszystkich linii, który obowiązywać ma od 14 grudnia 2022 do grudnia 2030 roku.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu